Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Браво, Пловдив" преобразява града с доброволческа дейност

Доброволното формирование „Браво, Пловдив” продължава да изненадва пловдивчани с инициативите си в града. След почистването на парковете и обновяването на спортните площадки, те продължавата да пълнят дупките по улиците в различните квартали на града. В програма "Точно днес" ни гостуват  младите хора от гражданското сдружение - Яна Димитрова и Стефан Чочков.


По думите им всичко е станало  случайно. Инициативата тръгва от група приятели. Така ентусиастите се обединяват  в групата „Браво, Пловдив“ и започват да запълват дупките през нощта. 

След това си направихме група във Фейсбук, за да могат хората да подават сигнали и да ни казват от какъв ремонт имат нужда, споделят младежите. Те всички имат различни професии и занимания, повечето работят, но отделят от свободното си време. Ремонтите извършват със средства, които събират по между си.

Всеки от нас е дарявал доброволчески труд през годините, казва Стефан и призова пловдивчани да се включат в инициативата и да правят добро.

Идеята за запълването на дупките по улиците идва от едно момиче, което пише във Фейсбук групата „Браво, Пловдив“, че си е нарязала гумата в района на Събота пазара. Доброволците реагират веднага, като събират пари и започват ремонта.

Според младежите това е имало голям отзвук и получаването на сигнали е зачестило. 

Яна Димитрова пък допълни, че до момента са асфалтирани около 45 дупки, като повечето от тях са в район Южен. 

Младежите припомнят, че "Браво Пловдив" е изцяло гражданско сдружение, което със собствени средства решава и помага за по-добрия начин на живот в града. 

В инициативите се включват все повече пловдивчани - идват родители с децата си, млади и възрастни, защото виждат промяната. И Яна, и Стефан са категорични, че това е пътят градът ни да бъде добро място за живеене. 

Всеки може да се чувства поканен да прави добро - изискват се само време, желание и усилия, казват доброволците от сдружението.

Разговорът с Яна и Стефан може да чуете от прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56