Правителството води разговори с представители на протестиращите в отделните държавни сектори във връзка с исканията им за по-високи заплати и се търси междинно компромисно решение, каза в ефира на предаването на Радио Пловдив „Точно днес“ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. Той обаче подчерта, че принципът, който се спазва е, да не се увеличават възнагражденията на тези, които са получили увеличение миналата година.
Според Димитров трябва да се има баланс.
„Ако изпълним това, което искат БСП – да се раздава на всички по много, това е сигурен път към фалита, Гърция ни показа как раздаваш много на всички и фалираш, и като фалираш, тези, на които си им вдигнал заплатите, не могат да ги получават“, припомни депутатът.
По думите му не може да се жертват други пера от бюджета като капиталови разходи, а също и разходи в здравеопазването и образованието, които ще ги направят по-ефективни. За целта обаче трябва да има по-дълго време редовно правителство, за да може да се случват нещата. Само така приходните агенции – НАП и Митниците, ще започнат да работят по-добре.
„От 20 години не сме имали такава ситуация и това да нямаме правителство беше един опасен експеримент на служебното правителство и Румен Радев. Този експеримент включваше в себе си твърдения за огромни дефицити от 6,5%. Нямаше нужда да се отправят такива твърдения, защото сега виждате, че се приема един бюджет с дефицит от 3%, което означава явно стабилизиране на държавата. И ние трябва да обясняваме, че публичните финанси са в ред, че са стабилни и не може да се говори за криза в тези финанси, както твърдеше служебното правителство. Сега ще ни трябват месеци обаче, да убедим международните среди, че нещата са стабилни“, каза още Димитров.
И добави, че е хубаво държавата да се стреми към 0% дефицит, но все пак трябва да се отчетат и фактори, като ковид кризата и войната в Украйна.
Мартин Димитров е категоричен, че България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, тъй като тези две решения ще донесат икономически растеж и развитие.
„В новата ситуация плащаме цената на служебното правителство и Румен Радев и тази цена е, че първата възможна дата за влизане в еврозоната от днешна гледна точка изглежда 1 януари 2025 година. Надявам се международната конюнктура да е благоприятна към нас и да няма нови кризи, така че да можем да влезем в този срок. Второто много важно нещо е Шенген и там се правят усилия още до края на тази година да се присъединим. Виждате опашките от тирове, които са на Русе и Видин, това спира развитието на българската икономика. Влизането в Шенген много сериозно ще улесни този процес, то трябва да бъде подкрепено с нов мост край Русе, както и пускане на фериботите край Русе и Видин. Тези мерки, предприети съвместно, ще донесат растеж на икономиката“, допълни още Мартин Димитров.
Цялото интервю с Мартин Димитров можете да чуете в звуковия файл.
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..