Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се компромис за исканото повишение на заплатите

Мартин Димитров
Снимка: БГНЕС

Правителството води разговори с представители на протестиращите в отделните държавни сектори във връзка с исканията им за по-високи заплати и се търси междинно компромисно решение, каза в ефира на предаването на Радио Пловдив „Точно днес“ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. Той обаче подчерта, че принципът, който се спазва е, да не се увеличават възнагражденията на тези, които са получили увеличение миналата година.

Според Димитров трябва да се има баланс.

„Ако изпълним това, което искат БСП – да се раздава на всички по много, това е сигурен път към фалита, Гърция ни показа как раздаваш много на всички и фалираш, и като фалираш, тези, на които си им вдигнал заплатите, не могат да ги получават“, припомни депутатът.

По думите му не може да се жертват други пера от бюджета като капиталови разходи, а също и разходи в здравеопазването и образованието, които ще ги направят по-ефективни. За целта обаче трябва да има по-дълго време редовно правителство, за да може да се случват нещата. Само така  приходните агенции – НАП и Митниците, ще започнат да работят по-добре.

„От 20 години не сме имали такава ситуация и това да нямаме правителство беше един опасен експеримент на служебното правителство и Румен Радев. Този експеримент включваше в себе си твърдения за огромни дефицити от 6,5%. Нямаше нужда да се отправят такива твърдения, защото сега виждате, че се приема един бюджет с дефицит от 3%, което означава явно стабилизиране на държавата. И ние трябва да обясняваме, че публичните финанси са в ред, че са стабилни и не може да се говори за криза в тези финанси, както твърдеше служебното правителство. Сега ще ни трябват месеци обаче, да убедим международните среди, че нещата са стабилни“, каза още Димитров.

И добави, че е хубаво държавата да се стреми към 0% дефицит, но все пак трябва да се отчетат и фактори, като ковид кризата и войната в Украйна.

Мартин Димитров е категоричен, че България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, тъй като тези две решения ще донесат икономически растеж и развитие.

„В новата ситуация плащаме цената на служебното правителство и Румен Радев и тази цена е, че първата възможна дата за влизане в еврозоната от днешна гледна точка изглежда 1 януари 2025 година. Надявам се международната конюнктура да е благоприятна към нас и да няма нови кризи, така че да можем да влезем в този срок. Второто много важно нещо е Шенген и там се правят усилия още до края на тази година да се присъединим. Виждате опашките от тирове, които са на Русе и Видин, това спира развитието на българската икономика. Влизането в Шенген много сериозно ще улесни този процес, то трябва да бъде подкрепено с нов мост край Русе, както и пускане на фериботите край Русе и Видин. Тези мерки, предприети съвместно, ще донесат растеж на икономиката“, допълни още Мартин Димитров.

Цялото интервю с Мартин Димитров можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ГЕРБ- СДС, ДПС и ИТН избраха Рая Назарян за председател на НС

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН- 131 гласа “за” Рая Назарян бе избрана за председател на 50-о Народно събрание= Изборът на Назарян бе успешен от третия опит заради подкрепата на ИТН. По-рано групата съобщи, че ще подкрепи всички кандидатури за председател на Народното събрание, но няма да подкрепи мандат на ГЕРБ или ДПС. „На първо място бих..

публикувано на 20.06.24 в 11:38

263 отличници изпраща Английската гимназия в Пловдив

Изпращаме отличен випуск. Традициите в Английската гимназия не се променят вече 61 години, заяви за програма "Точно днес" директорът на училището   Николай Радев,  което е първо по успех на държавните зрелостни изпити. "Днес ще изпратя 263 отличници.  За мен всички те са страхотни ученици. Ако искате точна бройка - 182 са с отличните..

публикувано на 20.06.24 в 10:57
Страхил Делийски

Политическите сили в НС нямат изгода от нови избори

„Политическата логика е България да има редовен кабинет след изборите. Не съм сигурен доколко българският политически процес, е подчинен на политическа логика. Затова ние можем да предполагаме, но политическият елит и партийните лидери са тези, които разполагат. Мисля, че няма сред парламентарно представените партии такива, които да предпочитат..

публикувано на 20.06.24 в 10:05

Намираме златната среда в местния парламент на Пловдив

Още като встъпвах в длъжност, колкото и изненадващо да беше за мен и колегите ми, аз казах, че ще бъда един обединител на всички политически сили - няма червени, няма сини, няма ляво, няма дясно. Мисля, че за тези няколко месеца от началото на мандата успяхме да постигнем едно добро ниво на диалог между общинските съветници от различните политически..

публикувано на 20.06.24 в 08:52

Не може родният език да се изучава през телефона

В интервю за Радио Пловдив учителката по литература Таня Караиванова анализира материята на изпита по НВО за 7-и клас и прави оценка на образователната система у нас. „ За първа година, и на мен ми прави впечатление, преразказът е с близка тематика до тяхната – за приятелството, за отговорността към приятелството... Няма много..

публикувано на 19.06.24 в 16:57