Правителството води разговори с представители на протестиращите в отделните държавни сектори във връзка с исканията им за по-високи заплати и се търси междинно компромисно решение, каза в ефира на предаването на Радио Пловдив „Точно днес“ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. Той обаче подчерта, че принципът, който се спазва е, да не се увеличават възнагражденията на тези, които са получили увеличение миналата година.
Според Димитров трябва да се има баланс.
„Ако изпълним това, което искат БСП – да се раздава на всички по много, това е сигурен път към фалита, Гърция ни показа как раздаваш много на всички и фалираш, и като фалираш, тези, на които си им вдигнал заплатите, не могат да ги получават“, припомни депутатът.
По думите му не може да се жертват други пера от бюджета като капиталови разходи, а също и разходи в здравеопазването и образованието, които ще ги направят по-ефективни. За целта обаче трябва да има по-дълго време редовно правителство, за да може да се случват нещата. Само така приходните агенции – НАП и Митниците, ще започнат да работят по-добре.
„От 20 години не сме имали такава ситуация и това да нямаме правителство беше един опасен експеримент на служебното правителство и Румен Радев. Този експеримент включваше в себе си твърдения за огромни дефицити от 6,5%. Нямаше нужда да се отправят такива твърдения, защото сега виждате, че се приема един бюджет с дефицит от 3%, което означава явно стабилизиране на държавата. И ние трябва да обясняваме, че публичните финанси са в ред, че са стабилни и не може да се говори за криза в тези финанси, както твърдеше служебното правителство. Сега ще ни трябват месеци обаче, да убедим международните среди, че нещата са стабилни“, каза още Димитров.
И добави, че е хубаво държавата да се стреми към 0% дефицит, но все пак трябва да се отчетат и фактори, като ковид кризата и войната в Украйна.
Мартин Димитров е категоричен, че България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, тъй като тези две решения ще донесат икономически растеж и развитие.
„В новата ситуация плащаме цената на служебното правителство и Румен Радев и тази цена е, че първата възможна дата за влизане в еврозоната от днешна гледна точка изглежда 1 януари 2025 година. Надявам се международната конюнктура да е благоприятна към нас и да няма нови кризи, така че да можем да влезем в този срок. Второто много важно нещо е Шенген и там се правят усилия още до края на тази година да се присъединим. Виждате опашките от тирове, които са на Русе и Видин, това спира развитието на българската икономика. Влизането в Шенген много сериозно ще улесни този процес, то трябва да бъде подкрепено с нов мост край Русе, както и пускане на фериботите край Русе и Видин. Тези мерки, предприети съвместно, ще донесат растеж на икономиката“, допълни още Мартин Димитров.
Цялото интервю с Мартин Димитров можете да чуете в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..