Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двоен кантаросовиден съд от 11-9 век пр. Хр. откриха в пещера Чая

Има много находки, повече отколкото очаквахме, пещерата е перспективен обект, каза София Христева

| обновено на 29.08.23 в 11:58 | Интервю
4
Снимка: Музей на родопския карст

Интересните археологически открития на лято 2023 тепърва ще бъдат обобщени и документирани. В програма "Точно днес" разказваме за разкопките на екипа в пещерно обиталище "Чая" над Чепеларе.

Повече от интервюто със София Христева, археолог в Регионалния археологически музей - Пловдив. Тя работи в тясно сътрудничество с Музея на родопския карст, вече трета поред година. Дали и тази година проучванията дават интересни резултати и хвърлят повече светлина върху обитаването на пещерите в миналото, ще разкаже ръководителят на екипа.

Археологическите проучвания в пещера "Чая" започнаха от 8 август. Усилията на археолозите са насочени главно в изследването на "Голямата зала", където се очакват най - интересните открития. 
"Миналата година имаше единична находка от Халколита, този сезон находките са предимно от къснобронзовата епоха, 1500 г. пр. Хр. до ранната желязна епоха, 7 век пр. Хр. Оправдаха се очакванията ни и тази година най после работим в основата зала и има много материал. Най-интересното е един двоен съд, доста рядък за ранната желязна епоха. Съдът наподобява двойни солнички, но той е по-голям, кантаросовиден и може да е служил за смесване на течности", поясни археологът. Тя посочи, че има разкрити и други цели съдове, напр. кантароси и една купичка. "Откриваме и човешки кости, при това само единични части, напр. прешлен от гръбначен стълб, една ябълка от бедрена кост, те не са в контекст, все още не може да се определят конкретно, може да са донесени от водата. Имаме и животински кости от кафяви мечки, елени, пещерни мечки", каза София Христева. 

"Екопътеката до обиталището е напълно социализирана за жителите и гостите на града. Пещерата е осветена и достъпна. Започва от паркинга до писта „Мечи чал“. Преходът е около час", каза София Христева. Специалисти от Археологическия музей - Пловдив и Музея на родопския карст - Чепеларе са на терена до 5 септември. В работни дни от 10 до 15 часа може да се наблюдава работата им и как се разкриват ценните находки.

София Христева е ръководител и на разкопките на Небет тепе: "Очаквам за време от 10 до 15 дни да направим заключителни проучвания, в края на септември или октомври. Голяма част от проучванията приключиха, но чакаме довършителните дейности. Тази година продължихме работа по кръговото водохранилище от II-IV век, откриха се монети, лампи и животински кости. Работихме и по разкриване на старото водохранилище, което е късносредновековно, то се намира в южната част. Също така открихме по-ранна сграда под него, разчистихме и Източната крепостна стена, където влязохме в дълбочина в малък участък, за да уточних стратиграфията. Разбрахме, че има една още по-ранна кула от Римския период, която ще бъде добавена в плана на Небет тепе. Очаквам да се впишем в сроковете."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45

Свързани новини

Кръгло водохранилище разкриват археолозите на Небет тепе

На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират. Археолозите..

публикувано на 28.03.23 в 10:51