„Във всички случаи ковид навлиза във фазата, която подобно на грипа, в есенния и зимния сезон ще увеличи броя на болните. И е нормално, като всеки вирус, той да мутира, тоест той непрекъснато се променя. В момента имаме два нови варианта – „Ерис“ и „Пирола“. И двата варианта произхождат от различни клонове на Омикрон. През зимата със сигурност ще имаме повишаване на броя на болните. Когато казваме, че в момента вариантите са по-малко опасни, имаме предвид, че са по-малко опасни от оригиналните варианти като Делта и съвсем първия вариант. Но в същото време, това си остава едно сериозно заболяване, което заедно с грипа, е опасно за хора с тежки хронични болести, които имат съпътстващи заболявания, а също и при хора без някакви сериозни оплаквания, но с увеличен риск от дълъг ковид“, заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн по повод информацията, че се увеличават болните от ковид в северното полукълбо се увеличава.
Той не изключи възможността тази есен епидемичната ситуация да се усложни допълнително, ако нова ковид вълна съвпадне с грипната.
„Наслагването на двете вълни е абсолютно възможно. Но до голяма степен това е въпрос на случайност. Възможно е обаче човек да се разболее и от двата вируса. Искам да отбележа, че дори и двете заболявания да протечат сравнително леко, дори да няма дълъг ковид, тоест да липсват симптоми, които остават за дълъг период от време като задъхване, изморяемост, невъзможност за активна работа, съществува и още един риск, който се забравя. В период от 12 месеца след преболедуване, рискът от инфаркти, инсулти и от сърдечно-съдови проблеми, се увеличава“, каза още доктор Илиев.
Според него ваксините, които са одобрени от Европейската медицинска агенция от септември нататък покриват до голяма степен варианта „Ерис“. Вероятно ще бъдат и сравнително ефективни спрямо „Пирола“, който още в Европа не е толкова разпространен, но се очаква през следващите месеци.
Цялото интервю с доктор Аспарух Илиев можете да чуете в звуковия файл.
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..