"Механизмът за поддържане на ракетните комплекси С-300 бе свъзан с участието на руски фирми, което на практика вече е невъзможно". По думите на военния експерт и бивш министър на отбраната Велизар Шаламанов това е валидно и за други оръжейни системи в страната и трябва да се мисли как да бъде намален риска от използването им.
Днес Народното събрание одобри проекторешението за предоставяне на зенитно-ракетни комплекси с отпаднала необходимост на Украйна.
Според Шаламанов обаче, това решение и инициативата за него трябваше да дойде от изпълнителната власт.
"Има много ясно решение на парламента за военна помощ", припомни Шаламанов и определи днешното гласуване по-скоро като политически акт, насочен към консолидиране на мнозинството.
Велизар Шаламанов смята, че разговорът за това дарение измества по-важния проблем.
"Важното е, че нашата система за противовъздушна отбрана е много слаба и несъвместима в рамките на НАТО. Това го знаем от 1999 г. във връзка с въздушни коридори на НАТО над България".
Шаламанов припомни, че именно затова в предишното решение на Народното събрание бе засегната не само военната помощ за Украйна, но и за интензивни преговори със съюзниците за реализация на така наречените триъгълни сделки.
За това каква военна помощ може да очаква България бившият военен министър каза:
" Първо, България трябва да знае какво иска. Второ, трябва да води много професионални разговори на военно и на политическо ниво при всяка възможност. Например тази седмица беше вторият кръг от стратегическия диалог със Съединените щати. Но такъв диалог трябва да се води и с други страни. Трето, това трябва да бъде в контекста на същесвена помощ за Украйна, защото почти всички други страни от Източна Европа, които се възползваха от тези триъгълни сделки, го постигнаха на базата на съществена помощ".
Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната? Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..
Кметът на район „Зпааден“ ще поиска по време на сесията на ОбС на 15-ти май допълнителни 100 хиляди лева към бюджета на района, който е фиксиран на 500 хиляди лева. Това заяви Тони Стойчева в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. По думите й тези 500 хиляди лева, които са заложени за „Западен“ в проекта на бюджета на града..
Групата на ГЕРБ ще подкрепи бюджета на Пловдив на предстоящата сесия на ОбС на 15 май – обяви в интервю за Радио Пловдив общинският съветник от ГЕРБ Слави Георгиев, който е председател на правната комисия. Припомням, че предложението на кмета Костадин Димитров е бюджетът на общината да бъде в размер на близо 715 млн. лева, което е увеличение..
Журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва, смята, че предложението на Владимир Путин за преговори без предварителни договорки с Украйна в Истанбул е ухажване на Доналд Тръмп. Стефанов припомни разликите в позициите на двете страни. Р уската винаги е била за преговори преди спиране на огъня за разлика от украинската, която..
Община Пловдив направи крачка назад и оттегли от предстоящата на 15-ти май сесия на общинския съвет проектонаредба за организацията на движението и паркирането. Според председателя на Сдружението на хотелиерите в Пловдив Петър Денчев е добре, че е взето под внимание и тяхното мнение. Той изтъкна, че кметът Костадин Димитров винаги е бил..