Според нея Пеевски държи малко остър тон към момента, което може да означава, че наистина има неща, които широката публика не знае, които не са били достатъчно прозрачно представени на обществеността и заради които той е ядосан.
Проф. Стефанова посочи, че след местните избори има някакво раздвижване, след като до момента на произвеждането на местните избори всички партии се въздържаха.
"Правителството наистина е създадено с мандата на ПП-ДБ, но то се крепи от определени гласове в парламента и фактически точно това мнозинство, което излъчва правителство, е коалицията, която управлява. Както и да искат да се наричат, виждаме, че вече не искат да бъдат „сглобка“, не са „не коалиция“, нека да са „споразумение за управление“, обаче коалиционното споразумение за управление, изисква то да бъде подписано. Аз съм малко скептична, че ще стигнем до такъв тип развитие, т.е. че ще подпишат наистина коалиционно споразумение, макар че това да беше крайно наложително още, като сформираха правителство. Това е стъпка в политиката, която улеснява партньорите, участващи в управлението и не е нещо лошо. Но в тази ситуация Продължаваме промяната и Демократична България не искаха това да се случи. Но сега това ще има обратно отражение и върху работата в общините. Това тяхно нежелание официално да се признаят за коалиция вече затруднява работата в общинските съвети, където ГЕРБ и ПП-ДБ имат свои представители и не могат да постигнат някакво споразумение. Ето днес първото заседание в столичния Общински съвет приключи без реален резултат - не можаха да изберат председател, защото г-н Борис Бонев, предложението на ПП, не събра подкрепа. Няма начин, ще трябва да се договарят нещата и аз призовавам и на местна почва да се подписват такъв тип коалиционни споразумения, за да е ясно. Защото те трябва да направят един определен брой неща - нали в името на това се постигна това съгласие, за да се излъчи кабинет. Едно от всичките позиции беше именно приемането на България в Шенгенското пространство и г-н Делян Пеевски абсолютно резонно пита: „Ние като ви подкрепихме, защо вие не ни казвате какво сте направили за Шенген и дали ще се случи или не членството на България?“, коментира политологът.
Според нея тепърва ще има разместване на пластове. Тя беше категорична, че до ротация ще се стигне и най-вероятно ротацията, понеже не може да се случи другояче, ще стане чрез подаването на оставка на сегашния кабинет и избирането на нов кабинет. По думите ѝ този път това ще стане с мандата на ГЕРБ-СДС, защото те са най-голямата политическа група в парламента и съответно президентът на тях трябва да връчи първо проучвателен мандат.
"Предсрочни парламентарни избори не прогнозирам наскоро да се случат. Още повече, че през юни идната година, което е след седем месеца, ще има избори за Европейски парламент. Така предсрочни парламентарни избори междувременно ми е много трудно да повярвам, че ще се случат", подчерта проф. Стефанова.
Що се отнася до приемането на бюджета, тя е убедена, че в сегашната ситуация първо ще бъде извървяна една криволичеща пътечка за бюджета, достатъчно трънлива, защото бюджетът, подготвен от финансовия министър Асен Василев, не е това, което Народното събрание ще очаква и ще иска да приеме.
Проф. Стефанова посочи, че ще стане ясно как се разгръщат дискусиите около бюджета, когато той започне да се обсъжда в парламентарните комисии и в пленарна зала.
"Във всички случаи няма да се приеме бюджета, който ще бъде внесен, във всички случаи Народното събрание ще направи поправки върху този бюджет. Дано те да бъдат разумни, защото ние виждаме, че трудно се постига този 3-процентен дефицит, който е необходим, за да постигнем успехи и на другата писта, т.е. да приемем еврото. И съответно ние не бихме могли да очакваме да се допуснат разхищения. Дано да са разумни народните представители", коментира тя.
Проф. Стефанова е убедена, че управлението на това мнозинство ще е по-дълго, отколкото изглежда от днешната гледна точка. И допълни, че след като социологическите агенции направят следизборните си проучвания, ще се види каква е тежестта на парламентарно представените партии на национално равнище след резултатите от местните избори, като тогава ще има повече данни, върху които политолозите да разсъждават.
Чуйте още в прикачения файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..