Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да има скоро предсрочни парламентарни избори

Проф. Милена Стефанова
Снимка: БГНЕС

"Фактът, че Делян Пеевски започва съвсем официално да играе активна позиция, след като първоначално беше избран за съпредседетател, а след това за единствен председател на групата на ДПС, е многозначителен. Очевидно е, че Движението за права и свободи, което формално не участва в споразумението за управление, но много често подкрепя неща, които са предложени от правителството, ще играе по-голяма роля, т.е. ще има повече възможност за натиск", заяви в предаването "Ден след ден" проф. Милена Стефанова, политолог от СУ "Климент Охридски". 

Според нея Пеевски държи малко остър тон към момента, което може да означава, че наистина има неща, които широката публика не знае, които не са били достатъчно прозрачно представени на обществеността и заради които той е ядосан.

Проф. Стефанова посочи, че след местните избори има някакво раздвижване, след като до момента на произвеждането на местните избори  всички партии се въздържаха. 

"Правителството наистина е създадено с мандата на ПП-ДБ, но то се крепи от определени гласове в парламента и фактически точно това мнозинство, което излъчва правителство, е коалицията, която управлява. Както и да искат да се наричат, виждаме, че вече не искат да бъдат „сглобка“, не са „не коалиция“, нека да са „споразумение за управление“, обаче коалиционното споразумение за управление, изисква то да бъде подписано. Аз съм малко скептична, че ще стигнем до такъв тип развитие, т.е. че ще подпишат наистина коалиционно споразумение, макар че това да беше крайно наложително още, като сформираха правителство. Това е стъпка в политиката, която улеснява партньорите, участващи в управлението и не е нещо лошо. Но в тази ситуация Продължаваме промяната и Демократична България не искаха това да се случи. Но сега това ще има обратно отражение и върху работата в общините. Това тяхно нежелание официално да се признаят за коалиция вече затруднява работата в общинските съвети, където ГЕРБ и ПП-ДБ имат свои представители и не могат да постигнат някакво споразумение. Ето днес първото заседание в столичния Общински съвет приключи без реален резултат - не можаха да изберат председател, защото г-н Борис Бонев,  предложението на ПП, не събра подкрепа. Няма начин, ще трябва да се договарят нещата и аз призовавам и на местна почва да се подписват такъв тип коалиционни споразумения, за да е ясно. Защото те трябва да направят един определен брой неща - нали в името на това се постигна това съгласие, за да се излъчи кабинет. Едно от всичките позиции  беше именно приемането на България в Шенгенското пространство и г-н Делян Пеевски абсолютно резонно пита: „Ние като ви подкрепихме, защо вие не ни казвате какво сте направили за Шенген и дали ще се случи или не членството на България?“, коментира политологът.

Според нея тепърва ще има разместване на пластове. Тя беше категорична, че до ротация ще се стигне и най-вероятно ротацията, понеже не може да се случи другояче, ще стане чрез подаването на оставка на сегашния кабинет и избирането на нов кабинет. По думите ѝ този път това ще стане с мандата на ГЕРБ-СДС, защото те са най-голямата политическа група в парламента и съответно президентът на тях трябва да връчи първо проучвателен мандат.  

"Предсрочни парламентарни избори не прогнозирам наскоро да се случат. Още повече, че през юни идната година, което е след седем месеца, ще има избори за Европейски парламент. Така предсрочни парламентарни избори междувременно ми е много трудно да повярвам, че ще се случат", подчерта проф. Стефанова.

Що се отнася до приемането на бюджета, тя е убедена, че в сегашната ситуация първо ще бъде извървяна една криволичеща пътечка за бюджета, достатъчно трънлива, защото бюджетът, подготвен от финансовия министър Асен Василев, не е това, което Народното събрание ще очаква и ще иска да приеме. 

Проф. Стефанова посочи, че ще стане ясно как се разгръщат дискусиите около бюджета, когато той започне да се обсъжда в парламентарните комисии и в пленарна зала. 

"Във всички случаи няма да се приеме бюджета, който ще бъде внесен, във всички случаи Народното събрание ще направи поправки върху този бюджет. Дано те да бъдат разумни, защото ние виждаме, че трудно се постига този 3-процентен дефицит, който е необходим, за да постигнем успехи и на другата писта, т.е. да приемем еврото. И съответно ние не бихме могли да очакваме да се допуснат разхищения. Дано да са разумни народните представители", коментира тя.

Проф. Стефанова е убедена, че управлението на това мнозинство ще е по-дълго, отколкото изглежда от днешната гледна точка. И допълни, че след като социологическите агенции направят следизборните си проучвания, ще се види каква е тежестта на парламентарно представените партии на национално равнище след резултатите от местните избори, като тогава ще има повече данни, върху които политолозите да разсъждават.

Чуйте още в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18