Това е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, и като такава тя е уникален обект в световен мащаб. Текущата и рехабилитация се осъществява на четири етапа, по актуален договор между Национална електрическа компания и консорциум "АББ Войт Хидро " подписан през 2019г.
Именно по време на ремонта е произтекла авария, довела до продължителното извеждане на ПАВЕЦ „Чаира“ извън строя, обясни министърът на енергетиката.
Темата бе повдигната от пловдивския депутат и бивш областен управител Йордан Иванов, тъй като неяснотата за приключване на ремонта там остава.
За мен стои на първо място въпросът за отговорността на фирмата, която е рехабилитирала обекта и е допуснала тази авария. Важно е да се предприемат мерки, за да бъде защитен държавният интерес и да се търси отговорност за станалото. На второ място тябва да се търси и някаква претенция за пропуснатите ползи, които са в огромен размер. В момента не просто е аварирала едната турбина, а другите три също не функционират по различни причини. Министърът пое ангажимент да се предприемат всички мерки за да заработи централата максимално бързо - коментира Йордан Иванов.
По друга тема, за дерогацията, пловдивският депутат бе категоричен, че като краен резултат от премахването и сега, горивото за българските граждани рязко ще поскъпне.
Това предложение на Делян Добрев (ГЕРБ) е практически предложение за създаван ена криза в държавата. Затова и разумнтият срок за отпадане на дерогацията е не по-рано от март, след което Лукойл ще може да започне преработката на неруски петрол, отбеляза Йордан Иванов.
По думите му, търканията и противоречията в управляващото мнозинство си остават, като това не е изненада за никого.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..