Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът не бива да застрашава стратегическия път на България

"Стискаме палци бюджетът за следващата година да не попречи на стратегическия ни път към Еврозоната и Шенген" по този начин Владимир Данаилов от УС на Съюза за стопанска инициатива обясни позицията на организацията по отношение на предложението на МФ.

Нашият бизнес е силно притеснен от повишаването на разходите без концепция за данъчнато политика и от липсата на стратегия за привличане на инвестиции, допълни Данаилов. Според него това негативно ни отличава от страни като Полша и Чехия, а и неевропейски страни около нас.

Въвеждането на 15% ставка по данъка върху печалбата за предприятия с приходи над 1,5 млрд. лв е мярка в координация с европейска директива и ние се съобразяваме с нея, която не променя математиката за големите компании. За тях няма да се промени това колко плащат, а къде го плащат, т. е в България.

По- голямото ни претеснение на ССИ е повишаването на максималния осигурителен доход от 3 400 лева на на 3 750 леваи е заложено да расте с още 10% на година до 2026- то година.  Той има влияние върху 300 хиляди работещи в България и би донессла 300- 400 млн.бв отколкото сега. Нашият въпрос е как хората, които ги плащат и компаниите, в които работят, ще получат ползи от това нещо, защото срещу повече пари, услиге от държавата или общините ще си останат същите. Данаилов допусна, че след тази мярка е възможно  различини компании да направят договори, с които да избегнат по- високите ставки.

В България заплатите са се увеличили с 38% от 2020 година. Този ръст би бил нормален за 5- 6, а не за 3 години. Това е голяма преса върху бизнеса и той трябва да го компенсира. В такава икономическа ситуация, в която в Европа и САЩ има рецесия, от бизнеса не бива да се отнема повече ресурс, за да оцелее и да се развива.

В заключение Вледимир Данаилов обобщи, че рисковете са големи и ние не трябва да си затваряме очите за тях. Ршенията трябва да се взимат на по- консервативна база, за да не се оттдалечаваме от стратегическите ни цели.

Цялото интервю е в прикачения звиков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09