Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безкрайно кратко е времето за промените в Конституцията

Изключително скъсеният срок не дава възможност да се работи по същество.

Снимка: Надежда Чипева

Днес е т. нар. второ първо четене, след като през октомври не бяха събрани 180 гласа сред народните представители. Беше необходимо да се изчака двумесечният период и днес отново беше подложен на първо гласуване в зала тексът на Конституцията.

Това заяви пред Радио Пловдив правният експерт от Института за пазарна икономика Иван Брегов. Той уточни, че не се гласува тест по текст от Конституцията, а принципно, концептуално какво ще засягат конституционните промени. Текстовете по същество и отделните промени ще бъдат предлагани от депутатите и парламентраните групи от днес до вероятен обозрим срок, напр. следващата седмица. 

Прави впечатление, че срокът е изключително скъсен. Цели се, може би, до излизането в коледните празници да имаме гласуван и приет текст на Конституцията. Това е безкрайно кратко време да се работи по същество, да бъдат обсъдени от юридическата общност и от професионалните организации текстовете и да бъдат представени становища, които да разгледат критично въпросните текстове.

Брегов припомни, че в предлаганите в зала текстове не са отразени голяма част от становищата на професионалните организации, изпратени в периода от 6 октомври до 8 декември. Такъв е случаят с конкретните разпоредби, предложени от Върховния касационен съд, които на този етап не са отразени.

Главният прокурор

Иван Брегов нарече странна идеята да бъде премахната фигурата на главния прокурор. 

Слава, богу, не се стигна до това и прокуратурата ще запази своята йерархична и централизирана структура, което само по себе си е добре. Вероятно методическото ръководство на главния порукор върху дейността на всички прокурори ще бъде оставено като компетентност на самия главен прокурор, коментира правният експерт.

Политическото въздействие върху прокуратурата

Този риск съществува, ако не бъде дадена възможност по - ясно да се идентифицират какви точно да бъдат представителите на Народното събрание в Прокурорската колегия. Може да се стигне до ситуация, в която политическите представители в Прокурорския съвет косвено да избират и главния прокурор.

От друга страна възможността съдии прокурори и представители на Академията да влизат в Прокурорския съвет през Нардоното събрание ще понамали влиянието на главния прокурор, което пък е положително. 

Така че, определено текстовете имат нужда от прецизиране.

Прокурорът, разследващ главния прокурор 

Тази институция сама по себе си е единственото възможно разрешение при този конституционен модел, които ние сме си избрали, без да бъде свикано Велико народно събрание. Това е крачка напред, смята правният експерт. Той изрази надежда, че този прокурор ще си свърши работата.

Отпадането на служебните правителста

Мисля, че тези текстове няма да бъдат подкрепени, ще отпаднат и ще се запази досегашният модел.

Интервюто на Емил Костов с Иван Брегов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54