Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евроизборите: Отложената изборна реформа

Първият епизод на подкаста „Европа – ново поколение“ търси отговори на разнообразни въпроси около Евроизборите през 2024, но и за изборите за европейски парламент в по-дългосрочна перспектива. 

https://binar.bg/evropa-novo-pokolenie-evroizborite-otlozhenata-izborna-reforma/

- Интересуват ли се младите от европейските избори?

- Какви са поколенческите стереотипи и защо не се случи реформата в изборното европейско законодателство?

- Кои предложения за изборна реформа разколебават страните-членки на ЕС?

- Има ли шанс изборите за ЕП да се провеждат на символната дата 9 май – Деня на Европа?

Срещаме ви с активни млади хора, които разсъждават за причините за дистанцията на младото поколение по въпросите на ЕС и евроизборите.

По темата за изборната реформа и българската среда за провеждане на избори за ЕП ще чуете експертните мнения на:

🟠 Борислав Мавров – програмен директор на Европейския институт

🟠 д-р Димитър Ганев – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и съосновател на изследователски център „Тренд“

🟠 д-р Димитра Воева – експерт по избори и избирателни системи,

🟠 Доменек Руис Девеса – евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, докладчик на Комисията по конституционните въпроси в ЕП по изборните реформи

🟠 Антонела Валборбида – генерален секретар на Европейската асоциация за местна демокрация (ALDA)

🟠 Студентите по политология в СУ „Св. Климент Охридски“ – Дария-Лора Дачева, Боян Дафов и Георги Петков

С поглед към Евроизборите през 2024 „Европа – ново поколение“ предлага и анкета сред столичани по темата, а централният въпрос е трябва ли според тях да има общо европейско изборно законодателство за излъчване на представители в Европейския парламент.

Ще разберете и какви са коментарите им по някои от предложенията в обсъжданата реформа, като например право на 16-годишни да могат да избират евродепутати, възможност за гласуване по пощата и общи транснационални листи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37