Първият епизод на подкаста „Европа – ново поколение“ търси отговори на разнообразни въпроси около Евроизборите през 2024, но и за изборите за европейски парламент в по-дългосрочна перспектива.
https://binar.bg/evropa-novo-pokolenie-evroizborite-otlozhenata-izborna-reforma/
- Интересуват ли се младите от европейските избори?
- Какви са поколенческите стереотипи и защо не се случи реформата в изборното европейско законодателство?
- Кои предложения за изборна реформа разколебават страните-членки на ЕС?
- Има ли шанс изборите за ЕП да се провеждат на символната дата 9 май – Деня на Европа?
Срещаме ви с активни млади хора, които разсъждават за причините за дистанцията на младото поколение по въпросите на ЕС и евроизборите.
По темата за изборната реформа и българската среда за провеждане на избори за ЕП ще чуете експертните мнения на:
🟠 Борислав Мавров – програмен директор на Европейския институт
🟠 д-р Димитър Ганев – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и съосновател на изследователски център „Тренд“
🟠 д-р Димитра Воева – експерт по избори и избирателни системи,
🟠 Доменек Руис Девеса – евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, докладчик на Комисията по конституционните въпроси в ЕП по изборните реформи
🟠 Антонела Валборбида – генерален секретар на Европейската асоциация за местна демокрация (ALDA)
🟠 Студентите по политология в СУ „Св. Климент Охридски“ – Дария-Лора Дачева, Боян Дафов и Георги Петков
С поглед към Евроизборите през 2024 „Европа – ново поколение“ предлага и анкета сред столичани по темата, а централният въпрос е трябва ли според тях да има общо европейско изборно законодателство за излъчване на представители в Европейския парламент.
Ще разберете и какви са коментарите им по някои от предложенията в обсъжданата реформа, като например право на 16-годишни да могат да избират евродепутати, възможност за гласуване по пощата и общи транснационални листи.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..