Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободата в радиото е нашата най - характерна черта

Радио Пловдив честити на колегите от „Хоризонт“ 53-я рожден ден на информационно-музикалната програма. Началото й е обявено в 6 часа сутринта на 4 януари 1971 година от говорителя Богомил Алексиев.

По повод годишнината директорът на програма "Хоризонт" Даниела Якова изтъкна, че слушателите са тези, които гласуват доверието и на Българското национално радио, и на "Хоризонт" като ги посочват като най - харесвани и предпочитани.

По думите й, когато всяка една от програмите на радиото има празник, празник има цялата институция.

Има ли политически натиск върху "Хоризонт"?

"Над "Хоризонт", над колегите от "Хоризонт" и над ръководството на "Хоризонт" няма политически натиск", категорична е Даниела Якова. 

Според нея политически натиск върху медиите винаги е имало и винаги ще има, но е важно в такава ситуация как се държи медията.

Свободата в радиото е нашата най - голяма и харакрерна черта. Хората имат правото да казват своето мнение, позиция, дори недоволство и това не зависи от желанието и капризите на политиците.

По повод подготвеното, но неизлъчено по БНР интервю с руския посланик Елеонора Митрофанова, Даниела Якова отбеляза, че Делян Пеевски може да си позволи да даде препоръка към Българското национално радио, но това не означава, че то е отворено за неговите съвети и натиск. 

Откакто се появи Фейсбук нещата много се промениха, хората говорят по-свободно или поне ги чуваме повече.

Ние в радиото чуваме гласа на публиката, но следваме своя път. Това, което правим, е да гарантираме на слушателите, че ще се говори всичко, което е свързано с нашето общество, каза още Даниела Якова.

Според директора на програма "Хоризонт" журналистиката е длъжник преди всичко на самата журналистика. 

Ние най - напред трябва да се издължим към самата професия, после трябва да се издължим към обществото. Професионалните разговори са много важни и за нас, и за нашите слушатели.

Кризите и възможностите за радиото

Якова напомни времето на коронавируса и приказките отпреди това, че радиото ще умре рано или късно. Какво се оказа? Слушателят потърси радиото като приятел, но поиска и радиото да се промени. Търсеха ни в интернет - още една територия, на която слушателите ни очакват. 

Тогава в кризата се откри онази възможност, която ние сме дължни да изпълним - да се настаним в мрежата. Това дава нов начин на журналистите да се изразяват. Това е посоката, в която трябва да вървим. 

Не бива да забравяме и, че в мегахерците стои една друга аудитория, която по друг начин възприема радиото и развива въображението си с него. 

Новият новинарски портал на БНР

Големите европейски и американски медии работят на принципа на обединения нюзрум. 

Информацията от цялата система да постъпва на едно място, тя да се вижда и всички да имат достъп до нея. Това е логиката на новинарския център - търси се бързината, търси се информация от маскимален брой новинарски канали. Това също е стъпка към бъдещето на радиото като цяло.

Интервюто на Емил Костов с Даниела Якова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ремонтират Хуманитарната гимназия до Коледа

С около месец ще се забави ремонтът на сградата на Хуманитарната гимназия в Пловдив и се очаква около Коледа дейностите да приключат.  Налага се смяна на всички носещи греди, а за това ще са необходими и допълнителни средства.  Учениците от 8 до 12 клас ще ще започнат новата учебна година в три училища в район "Тракия". Това съобщи в интервю за..

обновено на 03.09.25 в 14:33

"Съхранената памет за Съединението" в Асеновград

Изложбата „Съхранената памет за Съединението“ ни връща към едно от най-значимите събития в новата българска история – Съединението на Княжество България и Източна Румелия, обявено на 6 септември 1885 година. Събитие, в което Пловдив и неговите жители заедно с четите от Станимака и Голямо Конаре изиграват централна роля, от създаването на комитетите..

обновено на 03.09.25 в 12:27

Братската могила може да е туристическа дестинация

Братската могила е комлекс, който смятам, че трябва да се развива като туристическа дестинация. Това е важно не само за район „Западен“, но и за целия град, поради няколко причини. Самата архитектура, вдъхновена от тракийските могили и архитект Шинков. Разбира се и скулптурите на световноизвестния творец Любомир Далчев. Това каза в..

публикувано на 03.09.25 в 10:10
Сградата на РИМ-Пловдив

Сградата на РИМ-Пловдив с ключова роля в Съединението

Сградата на Областното събрание на Източна Румелия на площад „Съединение“ в Пловдив е една от най-познатите и известни постройки в града. Тя е важна историческа реликва, свързана със Съединението на България и играе ключова роля в събитията от 6 септември 1885 година, когато Княжество България и Източна Румелия се обединяват в една държава. В нея..

публикувано на 03.09.25 в 10:00

Гаврил Кръстевич в сянката на Съединението

„И аз съм българин, каквото има да става – да става“. Това са думите на губернатора на Източна Румелия Гаврил Кръстевич, котато е арестуван от четниците съединисти и им предава без всякаква съпротива ключовете на администрацията. Още преди това обаче, предупреден, че се готви преврат, той отказва да вземе превантивни мерки и..

публикувано на 02.09.25 в 11:30