Най-масовите професионални направления в българските университети са „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по ...“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Право“. В тях се обучават над половината студенти в национален мащаб. Това показват данните от Националната карта на висшето образование, която беше актуализирана тази седмица от Министерския съвет.
За новостите през 2024 година в Техническия университет-София, филиал Пловдив разговаряме с директора доц. д-р Никола Шакев. Той бе избран на поста през декември и в мандатната му програма ще залегне дигитализация, както и развитие на новите специалности, сред които "интелигентни системи и изкуствен интелект".
През новата учебна година филиалът ще приеме 370 редовно обучение, бакалаври, 100 задочно, бакалаври и 130 магистри.
Периодично обновяване на материалната база, развитие на учебните планове, включване на нови дисциплини и всички процеси по дигитализация на всяка една технология са част от приоритетите, залегнали в програмата на новия директор на ТУ - София, филиал Пловдив – доц. д-р Никола Шакев.
Университетът е институция, подготвяща квалифицирани кадри и стремяща се да бъде от полза на местната власт за развитие на региона, твърди доц. Никола Шахев.
Младите хора имат интерес към IT сектора, областта на роботиката и мехатрониката, машиностроенето, управлението на машини с ЦПУ и др. Една от причините са добрите възможности за стажове, практики и реализация на студентите, които предлагат индустриалните предприятия според доц. Шакев.
"Интелигентни системи и изкуствен интелект" (бакалавър) и "Технологично предприемачество" са новите специалности (магистър), предлагани от Техническия университет София, филиал Пловдив.
Кандидат-студентите имат няколко възможности за кандидатстване – предварителен изпит през март, редовен изпит през юни или с оценка от матурите. Ще се вземе най-добрият резултат на студентите.
Април месец, преди летните стажове, ще бъде проведена първата борса с фирмите, на която студентите ще имат възможност да се запознаят с дейността и предлаганите възможности от на над 70 фирми, сподели доц. Шакев.
Доц. Шакев ще работи с екип от трима заместник-директори: проф. Въльо Николов – заместник-директор по „Учебна дейност и академичен състав“, доц. Николай Каканаков - по „Научна дейност и електронни ресурси“ и доц. Христиан Панайотов – по „Международна дейност и интеграция“.
Доц. д-р инж. Никола Шакев е роден през 1974 г. в гр. Пловдив. Завършил е Математическата гимназия в града, а след това Технически университет-София, филиал Пловдив. От 2006-та година е преподавател в катедра „Системи за управление“, като в последните два мандата заема и длъжността заместник-директор на филиала. Автор е на повече от 70 научни публикации, като интересите му са в областта на интелигентните системи за управление, управление на роботи и манипулатори, разработване на алгоритми за обучение на изкуствени невронни мрежи. Научени ръководител е на клуба по роботика към университета.
В мандатната си програма доц. Шакев предвижда осъвременяване на учебните планове, съобразно технологичното развитие, провеждане на научни изследвания и нови разработки, обновяване на материалната база, както за обучение, така и за изследователска дейност. Технически университет-София, филиал Пловдив да се превърне в регионален център за трансфер на технологии и компетентности и същевременно ще продължи да подготвя висококвалифицирани инженери кадри, с които да обезпечи все по-нарастващото търсене на специалисти в региона, това предвижда новоизбраният директор.
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..
Отказът на президента Румен Радев да покани на консултациите ДПС - Ново начало е нарушение на чл.91 от Конституцията. Той няма право да елиминира или да дискриминира която и да е от парламентарна сила, коментира журналистът Валерия Велева. Такова прегазване на Конституцията не си е позволявал нито един държавен глава, но то не е първото нарушаване на..
България има нужда от правителство, всички сме много изморени от избори, за три години в политиката съм вече в 5-парламент и това не е смешно, а абсурдно, каза в предаването "Точно днес" депутатът от ПП- ДБ Манол Пейков. Той коментира различията между партиите от коалицията по отношение на преговорите за правителство. По думите това нормално наличие..
Преди Бойко Борисов да оттегли кандидатурата си за премиер няма смисъл да се надяваме да започнат по същество разговорите за правителство. Това коментира политическият анализатор проф. Светослав Малинов след първия ден на консултации при президента за съставяне на кабинет. Той се аргументира с факта, че всички партии, които е възможно да..
Президентът Румен Радев започна днес консултации с парламентарните сили за съставяне на правителство, като първи бяха ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Същевременно вчера и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на ПП и бивш премиер Кирил Петков заради незаконния арест на Бойко Борисов преди 2 години. Не е толкова важно защо сега..