Проблемите за санирането на жилищни сгради с пари от Плана за възстановяване и устойчивост в неговия първи етап обсъдиха на среща днес представители на Националното сдружение на общините в България и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
Има ли изход от проблемната ситуация, за какво настояват и какво предлагат от Сдружението на общините? Разговорът е с Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на УС на НСОРБ.
Д-р Емил Кабаиванов каза пред Радио Пловдив, че са разговаряли с министъра, като са предоставили готови предварително тези и изводи, които са обобщили от всички проведени срещи в сдружението.
"Статистиката сочи, че над 3000 са подадените проекти от 152 общини, всички общини у нас са 265. Става ясно, че повече от половината общини в България сме кандидатствали по тази програма", каза д-р Кабаиванов. Той подчерта, че инициативата идва от собствениците на апартаменти, но координатори по места са общините, одобрени са 1/4 от подадените проекти. Общата сума на проектите, които подават общините е 3 милиарда и 900 милиона лева. Одобрени проекти са само за 1 милиарда и 100 милиона лева.
"Надеждите на повечето собственици на жилища не се оправдават. Причините са различни, като се започне от оплакване от енергийните одити, които се поставят под съмнение, както и това, че камарата на частните енергийни одитори поставя под съмнение изготвените проекти", поясни кметът на Карлово. Той съобщи, че от 32 общини има писма с жалби. "Това даде повод на НСРОБ, в няколко пункта да изрази позиции пред МРРБ. Ние се присъединихме към жалбите на колегите ни и настояваме от министър Цеков да бъде осигурена максимална прозрачност на всички проекти за енергийни одити, но за тях пък е необходимо много време", допълни д-р Кабаиванов.
Пълен одит на енергийните сертификати: Ние искаме всичко да е перфектно, защото иначе има съмнения и жалби. Второ, фактите категорично показват, че от над 3000 проекта, са одобрени само 760 проекта. Ние искаме това предложение да се разгледа от министъра, но не сме контролен орган и следва да го реши МРРБ. Предлагаме и 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Необходима е също 10-годишна национална програма, за да може да бъде саниран целият жилищен фонд в страната. Само с европейско финансиране няма да стане.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..