Проблемите за санирането на жилищни сгради с пари от Плана за възстановяване и устойчивост в неговия първи етап обсъдиха на среща днес представители на Националното сдружение на общините в България и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
Има ли изход от проблемната ситуация, за какво настояват и какво предлагат от Сдружението на общините? Разговорът е с Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на УС на НСОРБ.
Д-р Емил Кабаиванов каза пред Радио Пловдив, че са разговаряли с министъра, като са предоставили готови предварително тези и изводи, които са обобщили от всички проведени срещи в сдружението.
"Статистиката сочи, че над 3000 са подадените проекти от 152 общини, всички общини у нас са 265. Става ясно, че повече от половината общини в България сме кандидатствали по тази програма", каза д-р Кабаиванов. Той подчерта, че инициативата идва от собствениците на апартаменти, но координатори по места са общините, одобрени са 1/4 от подадените проекти. Общата сума на проектите, които подават общините е 3 милиарда и 900 милиона лева. Одобрени проекти са само за 1 милиарда и 100 милиона лева.
"Надеждите на повечето собственици на жилища не се оправдават. Причините са различни, като се започне от оплакване от енергийните одити, които се поставят под съмнение, както и това, че камарата на частните енергийни одитори поставя под съмнение изготвените проекти", поясни кметът на Карлово. Той съобщи, че от 32 общини има писма с жалби. "Това даде повод на НСРОБ, в няколко пункта да изрази позиции пред МРРБ. Ние се присъединихме към жалбите на колегите ни и настояваме от министър Цеков да бъде осигурена максимална прозрачност на всички проекти за енергийни одити, но за тях пък е необходимо много време", допълни д-р Кабаиванов.
Пълен одит на енергийните сертификати: Ние искаме всичко да е перфектно, защото иначе има съмнения и жалби. Второ, фактите категорично показват, че от над 3000 проекта, са одобрени само 760 проекта. Ние искаме това предложение да се разгледа от министъра, но не сме контролен орган и следва да го реши МРРБ. Предлагаме и 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Необходима е също 10-годишна национална програма, за да може да бъде саниран целият жилищен фонд в страната. Само с европейско финансиране няма да стане.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...