Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Попълването на Конституционния съд стана доста бързо


"Попълването на състава на Конституционния съд стана доста бързо. Порати тази причина, а и поради факта, че има известни спорове за качествата на номинираните, е това недоволство сред адвокатски колегии и неправителствени организации", смята доц. Христо Паунов, преподавател по конституционно право в ПУ "Паисий Хилендарски".

Доцент Паунов припомни, че Конституционният съд има особени правомощия и затова, когато се попълва неговият състав, трябва да се подхожда изключително внимателно, отговорно и професионално.

"Наистина съдиите в този съд трябва да имат безспорен авторитет", коментира той.

Христо Паунов смята, че присъствието на председателя на Народното събрание, на президента и на председателите на ВКС и ВАС на клетвата на новоизбраните конституционни съдии има по-скоро протоколен и церемониален характер.

"Тази клетва се полага не пред тях. Законът казва, че това става в тяхно присъствие", обясни експертът по конституционно право.

На въпрос какво би се случило, ако Конституционният съд се произнесе против избора на двамата нови съдии, доц. Паунов каза:

"Мисля, че най спорният момент тук е избирането им за срок от 9 години. Това е в противоречие с по-ранно тълкуване на КС за мандатността на съдиите, които влизат по-късно. Тълкуването е, че те ще доизкарат мандата. Затова има резон в тази част решението за избора да бъде обявено за противоконституционно.

Според доцент Паунов, ако съдът оспори само продължителността на мандата на съдиите, те ще останат на позицията за по около 7 години. Ако самото им избиране бъде отменено обаче, Народното събрание трябва да проведе нова процедура. 

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна..

публикувано на 18.12.24 в 10:24

В УМБАЛ "Свети Георги" оперират с робот с изкуствен интелект

Хирургията  на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система.  Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..

публикувано на 18.12.24 в 10:10

В енергетиката вече няма средства за буфери

Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от  очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...

публикувано на 17.12.24 в 17:03

Работници от затворения завод "Монди" протестираха пред МС

Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..

публикувано на 17.12.24 в 16:04

Водният проблем на Брестовица е напът да се реши

Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото.  Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден"  Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...

публикувано на 17.12.24 в 15:49