Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите на "шумните" фермери ще свършат на 6 март

Росен Костурков
Снимка: Екранна снимка

Това не са искания на хора, които имат желание земеделието да се развива, а по една или друга причина искат отстраняването на този министър, за да си сложат техен министър. Техните искания са политически.

Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутат от „Продължаваме промяната“ Росен Костурков, който е заместник-председател на комисията по земеделие, храните и горите в Народното събрание.

По думите му, тези, които искат българското земеделие да се развива, са разбрали, че правителството прави необходимото. А исканията на по – шумните, но значително по – малобройните протестиращи земеделци ще свършат на 6-ти март.

Костурков е категоричен, че министър Вътев трябва да остане, неговият екип също трябва да се запази. В момента имаме нужда от стабилно земеделско министерство и от стабилно правителство, подчерта депутатът от ПП-ДБ. Той посочи, че в Европейската комисия започва разговорът за развитието на земеделието в цяла Европа и необходимостта от ревизия на Зелената сделка. Ние имаме нужда от силен екип, който да води преговорите там, уточни Костурков.

Пловдивският депутат от ПП отбеляза, че в началото на портестите в исканията на протестиращите е имало доста разумни неща. Но исканията на тези протестиращи, които са останали, са неразумни. Останаха политическите искания, заяви Костурков.

Той посочи, че са започнати законодателни промени, в които участват и земеделците. До края на март пет закона ще бъдат публикувани за обществено обсъждане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БСП дължи дебат с избирателите по скандала с държавните имоти

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост.  В мотивите си държавният глава посочва, че приетите в последния момент промени отнемат установени в закона гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата, и се улеснява продажбата..

публикувано на 11.08.25 в 12:11

Трудно е да сме оптимисти за цените на храните в България

Цените на храните и опитите с държавни магазини и държавно определени надценки да се държи пазарът под контрол коментира председателят на сдружението „За достъпна и качествена храна“ Андерй Велчев. По думите му от една страна е хубаво, че има видими усилия, но те не дават гаранция за промяна на нелоялните практики на пазара. Ден преди изтичането на..

публикувано на 11.08.25 в 11:40

Звездно шоу на 11 и 12 август с Венера, Юпитер и Персеидите

"Съединението" на Венера и Юпитер на 11 и 12 август 2025 г. ще бъде едно от най-зрелищните астрономически явления за лятото, особено за любителите на небето, твърдят астрономи. Всъщност, обясни д-р Милен Минев от НАО "Рожен", това явление е обичайно и циклично и не е от особен интерес за учените, което не отменя любопитството за любителското око...

публикувано на 11.08.25 в 10:58

Започва юбилейният Национален фолклорен събор в Копривщица

Днес е официалното откриване на 13-ият Национален събор на народното творчество в Копривщица.  Това издание е юбилейно - навършват се 60 години от началото на инициативата.  Съборът се провежда на всеки 5 години с изключение на прекъсването по време на Covid-пандемията. Откриването е в 11 ч.  Патрон е министър-председателят Росен Желязков,..

публикувано на 09.08.25 в 09:43

По-високите глоби за шофьорите не са за превенция, а за пари

Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..

публикувано на 08.08.25 в 11:07