Напрежението сред управляващите и „престрелките“ между партиите по меморандума, предложен от ПП-ДБ, коментира в програма "Ден след ден" политологът доц. Иван Начев.
Според него е съвсем нормално случващото се в момент, в който се очаква ротацията и промените, които ще се случат след нея, защото става въпрос не само за оценката за министрите, но и за оценката на зам.-министрите, които са представители на двете политически сили.
"Ние не можем да кажем, че към момента само едните имат отговорност, а другите нямат такава", коментира Начев и допълни, че се очаква пренараждане в управлението.
"От една страна имаме ПП, които малко или повече носят отговорност в лицето на министър-председателя и на министрите, които бяха излъчени в първата половина на тази договорка. От друга страна те носят най-големите негативи от това управление и съвсем естествено те искат да бъде споделена отговорността в следващите девет месеца от ротационното упрвление. Респективно от другата страна имате две политически формации в лицето на ГЕРБ-СДС и ДПС, които няма как да участват и да подкрепят включително и законодателно - днес видяхте при отхвърлянето на ветото на президента и всъщност при промяната на всички тези законодателни текстове, няма как да не искат да влияят повече върху изпълнителната власт. И несъмнено и те също имат своите основания, включително и ДПС, което някакси е незаобиколим фактор в българската политика през тези 30 години на преход и съвсем естествено иска да получи своето присъствие и влияние", посочи политологът.
Според него всички се страхуват малко или повече от политическа отговорност, а в меморандума точно това се педлага - основно да бъдат ясни как стават назначениета и не само при регулаторите, а при министирте, заместник-министрите, областните управители и т.н
"Става въпрос за една цялостна промяна в държавната машина. И когато вие носите отговорността и негативите, а пък това работи повече за мен, съответно вие искате да споделим тази отговорност, съответно и аз да нося негативите от това управление, а не само вие", даде пример Начев.
Той прогнозира, че през следващата седмица ще се направят опитите да се сближат двете позици, а в момента всеки опитва да си предаде по-голяма тежест преди ротацията.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..