Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контролът на олигарсите върху политиците пречи за еврозоната

Кольо Парамов
Снимка: БГНЕС

Контролът на олигарсите върху българските политици е фатален за влизането на страната ни в еврозоната. Това коментира икономическият експерт Кольо Парамов след изказването на управителя на БНБ, че България може да не приеме еврото от началото на следващата година.

Той обясни, че именно те моделират и правят, така че да се стига до всички временни правителства и до шесткратни избори. Според Парамов това вкарва държавата ни в един тежък, перспективен завой на бедността, който трудно ще бъде преодолян.

Отбеляза още, че изначално политиката ни, от 2001 г. насам, спрямо еврто е сбъркана.

„Ние живеехме в една заблуда по отношение на еврото, защото не казахме абсолютната истина на българите и те не успяха да разберат ползата и ефекта от прилагането на еврото.

Иван Костов, като министър-председател, не пое ангажимента да установи ред, в който в последствие и правителството на Симеон Сакскобургготски, и на Станишев да препроектират ангажимента. Те трябваше да направят всичко възможно еврото да бъде установено в България, за да можем да ползваме ефекта на европейската централна банка и най-вече контролния механизъм.

Контролният механизъм на европейската централна банка е най-важното условие, тъй като българската олигархия не желае да бъде контролирана. Тя изнасяше колкото си пари иска, когато си поиска.

Европейската централна банка залага условие, според което ако преведеш 10 001 евро на 5 минута  трябва да те проверят – да засекат от къде идват тези пари, какво е предназначението им и как са спечелени.

Българската олигархия нямаше този интерес и тогава тя допусна този хаос по отношение на невлизане на България в еврото“, обясни Кольо Парамов.

Според него бившият финансов министър Асен Василев е трябвало да направи коренно различна социална програма и не е трябвало да харчи веднага постъпилите от данъци средства.

Подчерта още, че следващият парламент няма да има кои знае какви различия, а това ще бъде фатално. Добави, че харвардският повей е вкарал България в още по-голяма криза. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34