Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контролът на олигарсите върху политиците пречи за еврозоната

Кольо Парамов
Снимка: БГНЕС

Контролът на олигарсите върху българските политици е фатален за влизането на страната ни в еврозоната. Това коментира икономическият експерт Кольо Парамов след изказването на управителя на БНБ, че България може да не приеме еврото от началото на следващата година.

Той обясни, че именно те моделират и правят, така че да се стига до всички временни правителства и до шесткратни избори. Според Парамов това вкарва държавата ни в един тежък, перспективен завой на бедността, който трудно ще бъде преодолян.

Отбеляза още, че изначално политиката ни, от 2001 г. насам, спрямо еврто е сбъркана.

„Ние живеехме в една заблуда по отношение на еврото, защото не казахме абсолютната истина на българите и те не успяха да разберат ползата и ефекта от прилагането на еврото.

Иван Костов, като министър-председател, не пое ангажимента да установи ред, в който в последствие и правителството на Симеон Сакскобургготски, и на Станишев да препроектират ангажимента. Те трябваше да направят всичко възможно еврото да бъде установено в България, за да можем да ползваме ефекта на европейската централна банка и най-вече контролния механизъм.

Контролният механизъм на европейската централна банка е най-важното условие, тъй като българската олигархия не желае да бъде контролирана. Тя изнасяше колкото си пари иска, когато си поиска.

Европейската централна банка залага условие, според което ако преведеш 10 001 евро на 5 минута  трябва да те проверят – да засекат от къде идват тези пари, какво е предназначението им и как са спечелени.

Българската олигархия нямаше този интерес и тогава тя допусна този хаос по отношение на невлизане на България в еврото“, обясни Кольо Парамов.

Според него бившият финансов министър Асен Василев е трябвало да направи коренно различна социална програма и не е трябвало да харчи веднага постъпилите от данъци средства.

Подчерта още, че следващият парламент няма да има кои знае какви различия, а това ще бъде фатално. Добави, че харвардският повей е вкарал България в още по-голяма криза. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56