Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И Великден, и Гергьовден "Точно днес".Честит празник!

3
Снимка: БГНЕС

На втория ден от Великден – Светли понеделник, започва Светлата седмица – време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Възкресението на Исус Христос донася надежда за здраве, мир и благоденствие.

 Но днес, на 6 май, празнуваме и един от най-големите пролетни празници – Гергьовден. На този ден Българската православна църква чества паметта на Свети Георги Победоносец – мъченик за християнската вяра. Едновременно с това честваме и Деня на Храбростта и на Българската армия. Да ни са честити!

За всичко това ще говорим в празничното издание на програма „Точно днес“ до 9.30 ч.

-  За символиката и съвпадението на двата празника, за традицията и посланията ще чуем отец Емил Паралингов от пловдивския храм „Света Параскева“.

-  Ще бъдем и в Бачковския манастир, където с литийното шествие поклонници изнасят чудотворната икона на Света Богородица и я съпровождат до местноста Клувията.

-  Директорът на Етнографския музей в Пловдив доц. Ангел Янков ще ни разкаже за традициите и обичаите, свързани с Великден и Гергьовден. Както и за наградата „Наследство“ в раздел „Образователна инициатива“, с която културната институция бе отличена преди дни.

-  А с именика Георги Лозанов, медиен експерт и анализатор, ще говорим и празнично, но и делнично – за Възкресението и за надеждата, и за изборите, пред които сме изправени като човеци и народ.

-  В минутите за култура ще ви разкажем за асеновградската самодейна театрална трупа „Работилница за мечти“.

-  В рубриката „Добро утро, ден“ започва гостуването на именика Георги Попов, който прослави името на България на всички големи първенства по карате киокушин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

“Вход свободен” между театъра и музиката

Днес, независимо от облаците и дъжда, сме решени да разсеем есенното униние с решителната подкрепа на режисьора Ивомир Игнатов- Кени, който ще ни гостува лично в студиото на Радио Пловдив. Той ще ни осветли относно предстоящото събитие “Отворени врати Театър Хенд” и сме уверени, че най- подходящото място за огласяване на такива мероприятия е..

публикувано на 27.11.25 в 09:40

Шумът в системите "Точно днес"

Скандали и ежедневни протести на различни професионални сектори съпътстват приемането на бюджета, а упоритостта на управляващите да не им дават ухо, нажежава обществената среда. След демонстрацията на парламентарната опозиция и бизнеса питаме докъде е възможно да стигне ескалацията. Социологът Евелина Славкова ще разтълкува знаците. С професора от..

публикувано на 26.11.25 в 17:39

За мирните планове „Ден след ден“

Много са критиките за използването на израза „война по пътищата“, с който се описват тежките пътни инциденти с жертви. Не по-малко са и предложенията какво да се прави, а потресът от трагедиите и усещането за безизходица ражда все повече спонтанни протести. Тежката катастрофа с трима загинали на Околовръстното шосе на Пловдив предизвика серия..

публикувано на 26.11.25 в 14:20

За красотата през годините днес във "Вход свободен"

Красотата ще спаси света, е казал Достоевски!  Как през годините е еволюирала женската красота, предстои да разберем в това издание на предаването "Вход свободен"!  Отговорите търсим от специалиста Мария Каварджиева. Тя и екипа на  Народно читалище „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“ Пловдив имат удоволствието да поканят всички дами на един..

публикувано на 26.11.25 в 09:30

"Точно днес" с протестите на деня

Вълната от протести заради недоволството от първия държавен бюджет в евро продължават. Демонстрациите имат политически и икономически измерения. Парите на държавата, които обикновено разединяват работодателите и синдикатите, за първи път се оказаха допирна точка между двете страни. Протестите на административните служители заради ниското..

публикувано на 25.11.25 в 17:02