На 24 май говорим с педагога Веси Кокалчева, преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика.
Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй като днешният 24 май за тях е работен ден. В Лондон има много български танцови състави и те ще се включат в празника през почивните дни.
В британската столица има доста неделни български училища, които са спонсорирани и получават дотации. Те обаче не са училища в смисъла, който ги възприемаме в България. По - скоро са неделни школи или курсове. В тях часовете не са достатъчни, за да могат децата добре да усвоят българския език и българската история.
Нещата не са това, което си представяме ние в България, подчерта дългогодишната учителка.
В английските училища се изучават немски, френски, италиански, португарски, испански, но не и български език.
Веси Кокалчева обясни, че лично се е интересувала как нашите деца могат да учат български език в английската учебна система като дейност по интереси, като допълнителен час. Обяснението, което получила: Необходимо е учителят да заяви в училището, в което работи, че има желание да преподава български език на децата. Ако събере достатъчно деца за един клас, се сформира такава група и се водят такива часове.
Общувам със семейства, които носят България в сърцето си и възпитават децата си в духа на Левски и Ботев. Сега в английските училища е срочна ваканция, затова някои от тези семейства с децата си специално се прибират в България, за да участват в похода "По стъпките на Ботев", който тръгва от Козлодуй и е посветен на 2 юни.
Има и българи, които се срамуват от произхода и езика си, каза дългогодишната преподавателка.
Жалкото е когато родителят идва и взема детето от училище и си общува с него на английски език.
Тенденцията към обезбългаряване и загуба на български дух и съзнание е тревожен процес, особено сред българите зад граница.
Веси Кокалчева обаче е една от родолюбивите българи, които с възрожденски дух и плам популяризират българския език, история и дух.
Задено с Фотина Вълчева тя изпълва със съдържание "Исторически сборник по математика", който е вдъхновен от идеята на Христо Ботев, невидяла бял свят. Сборникът бе издаден от Сдружение "Завет" - млади хора, обединени от истинската си любов към България. В края на януари тази година сборникът беше представен в посолството на България в Лондон.
Интервюто на Антоанета Петричанска с Веси Кокалчева е в звуковия файл.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..