Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес" д-р Емил Райчинов от болницата.
Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в хирургичната практика изобщо и едни от най-честите операции, които извършват хирурзите, са на различните видове хернии. В процентно съотношение няма увеличаване на това заболяване, но една постоянна част от населението боледува от този вид заболявания. Това е единственото заболяване в хирургията, което не може да се лекува с лекарство, а лечение е оперативното.
Според д-р Райчинов профилактиката и ранното откриване на херниите са важни за успешното лечение.
Херниите могат да се появят във всяка възраст. Срещат се и при млади хора, особено при тези, които тренират по-силово във фитнесите
Заболяването се среща и при двата пола, но при жените по-рядко. Поради анатомични особености, свързани с външните полови органи, е по-често срещано при мъжете. Те страдат по-често от ингвинални хернии. Съществува и т.нар. пъпна херния, която се среща еднакво и при двата пола. Има и вродени хернии, които могат да бъдат оперирани в детска възраст. Те мога да се прояват и в по-напреднала възраст.
Ако не се вземат мерки най-честите усложнения са две. По-малкото усложнение е, когато се получават сраствания, а по-сериозното е „заклещване“ и тогава се налага спешна операция.
Именно затова според д-р Райчинов превенцията е изключително важна, за да може лечението да започне навреме.
По думите му има различни методи за лечение на херния, но всички са с операция. Той припомни, че големият напредък при операцията на херния става в началото на 80-те години, когато хирургът Ървинг Лихтенщайн прави пластика с т.нар. платно при на ингвинална херния. При този метод резултатите са много добри, рецидивите – минимални и пациентът се възстановя по-бързо.
За прегледите не е необходимо направление. Те ще се провеждат в кабинет 10, всеки работен ден от 9 до 13 часа.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..