Системата за измерване на въздуха в България е опетнена, злепоставена, изложена, развалена, орезилена, ... каквито са българските значения на чуждицата „компрометирана“ – и не отчита коректно замърсяването. А тя е такава в резултат от умишлени действия на органи от Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околна среда. Това сочи доклад на екологичното сдружение “За земята”, разбунил отново страстите по темата за мръсния въздух, който дишаме.
Темата коментираме с Ивайло Попов от екип „Въздух“ на Екологичното сдружение „За Земята” и бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Когато говорим, че се укриват данни имаме предвид Доклада на Изпълнителната агенция по околна среда, до който стигнахме след спечелено дело и точно в него се цитират редица пропуски по отношение на измервателните станции, посочи Попов.
"Така че не е дума срещу дума, а дума срещу документи"
Транспортните пунктове за мониторинг трябва да са на до 10 метра от бордюра, тези, за които ние говорим са на по- голямо разстояние и това го има в цитирата справка то доклада. Там се казва, че те не отговарят на изискванията.
Документите са наша страна и затова казваме, че МОСВ се е оплело в отговора на изнесените данни. Проблемът е в страха да се поеме отговорност. Надявахме се министерството да си признае проблема, което е първа стъпка за негото решаване, каза Попов.
Той посочи, че Пловдив е един от градовете с най- сериозно замърсяване на въздуха. Едната станция е обрасла с растителност, а другата също е в нарушение, защото тя пък е на по- близко от реграментираното разстояние. Замърсяването с азотен диоксид заради трафика също е проблем за града. Община Пловдив трябва да приеме в най- скоро време мерки за подобряване на въздуха и гражданите трябва да имат непрекъснат натиск за промяна, каза Попов.
Възможно е да има прикриване на данни, но е и възможно да е просто нехайство, каза в коментар бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Заделихме през 2022 година голям бюджет над 1 млн. лева за нови станции, което да се разшири мониторинга, но обществената поръчка е провалена. По думите му отговорна за несвършеното е Росица Карамфилова, която е оглавявала Изпълнителната агенция по околна среда. Дирекцияна за качество на атмосферния въздух също носи вина, посочи Сандов.
Когато говорим за контрол нещата зависят основно от втория ешелон – регионалните инспекции, в които заради политическата криза от години работят едни и същи лица, които толерират тези проблеми,каза Борислав Сандов.
Светлината в тунела е в завишаването на европейския контрол от Европейската агенция по околна среда, а другого е да отпаднат големите индуистриални замърсители и повече контрол върху автомобилния транспорт.
Интервютата можете да чуете в прикачените звукови файлове.Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..
Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките. Форумът има за цел да..
Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити. Инициативата е в контекста на очаквани..
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..