"Друг е въпросът, че едно правителство, подкрепяно от четири партии, няма да има комфорт да управлява един, та дори и половин мандат", коментира той.
Според него на тези избори има две изненади. "По-голямата е доста по-убедителното представяне на ДПС – Ново начало, в сравнение с АПС на Доган. Аз лично очаквах да е обратното съотношение на силите, но очевидно разнообразният ресурс, който беше хвърлен в кампанията, си е казал думата. Макар че що се отнася до турскоезичният електорат, там надмощието на Доган е видимо. Другата по-малка изненада е сравнително по-високата избирателна активност в сравнение с изборите на 9 юни. Ние предвиждахме 30-34%, а тя гони вече 38%. Това е добър сигнал от електората при всички призиви за гласуване, но все пак постижението е скромно, в сранение с други избирателни активности. Нямаше протестна вълна на тези избори, някой да се възмути от нещо и да излязат хората масово да гласуват", посочи Инджов.
Той не смята, че многото гласове в графата "Не подкрепям никого" е притеснително, а по-скоро е на мнение, че тази група избиратели са постигнали добър изборен резултат.
"Това е опция, която е дадена за хора, които са активни, отиват до секциите и дават ясен сигнал на политическите сили, че не искат да гласуват за тях. Това действително е един протестен вот! По-добре да отидеш и да гласуваш по този начин, отколкото да си останеш вкъщи", подчерта политологът.
Той обобщи, че цялостната избирателна картина е същата, както и на предишните избори - ниска активност, същото съотношение на ДПС (с двете фракции) и многопартиен парламент. Подобна конфигурация последно е имало през 2014 г., когато в парламента влязоха 8 партии, припомни, Иво Инджов. По думите му и сега имаме фрагментиране на политическото пространсво, ръст на националистическия вот с четирите партии (Възраждане, Меч, Величие и ИТН), които акумулират около ¼ от гласовете и криза на системните партии.
"На този терен може да се появи нов играч, който да промени правилата на играта за добро или лошо, но във всеки случай той може да върне интересът към политиката и да мобилизира много хора да гласуват. Всеки следващ избор при тази картинка за следващо Народно събрание, може да мобилизира много хора", смята Инджов.
Той припомни 2001 година, когато на фона на тоталната криза на политическия модел се появи царят, а през 2009 година, при подобна ситуация, изгря ГЕРБ на Бойко Борисов.
"Сега на фона на срива на политическата система може да се появи нов играч. Не вярвам Борисов да стане премиер, това са риторически упражнения. Най-вероятно много му се иска, но сигурно си дава сметка, че при 70 депутати няма как да удря по масата. Нужна е компромисна фигура. Но ГЕРБ трябва да излъчи такава фигура или, ако се договорят с ПП-ДБ и други две партии, да работят с тази конфигурация, но Борисов не го виждам като премиер", прогнозира политологът.
Чуйте повече в звуковия файл.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..