Румяна Шибилева е учител по български език и литература в българското неделно училище„ Кирил и Методий“ в Париж. Тя е един от неговите създатели и вече 18 години пали искрата на любовта към родната реч и българското слово в детските сърца. За родителите на тези деца, повечето бивши нейни ученици, тя е истински будител и родолюбец.
За програма "Точно днес" г-жа Шибилева разказа, че българското училище е създадено в далечната 2006 година с помощта на Ирина Бокова, тогава посланик във Франция на България.
Приюти ни в един малък апартамент в посолството. Бяхме 24 деца и 2 учителки. И в този малък апартамент ни беше хубаво, защото знаехме голямата мисия, която ни чака. Тази мисия днес се разрастна до такава степен, че имаме над 200 ученици в редовна форма на обучение, присъствена всяка събота и дистанционно обучение във филиалите в Лил иТулуза, обясни преподавателят.
Децата са от три годишни в детската градина до ученици в 12 клас и вече три поколения са минали през класните стаи на българското училище във френската столица.
Това са деца, които посвещават съботите си, идват от далечните преградия на Париж по собствено желание, за да учат български език и литература, българска история и да опознават българската култура.
Аз им се кланям, правям им поклон, че идват заради България, заради културата на тази страна, заради литературата на тази страна. Аз преподавам български език и литература, но виждам интереса им, виждам вече личната им мотивация, което е изключително ценно за мен, казва г-жа Шибилева.
А на въпрос дали се чувства съвременен будител отговаря:
Немога да ви кажа. Мен ме води любовта към българската литература, към българския език, към богатството на български език, което искам да предам на учениците и го правя по-малко или повече.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..