Борисов заяви, че ГЕРБ ще положи всички усилия за редовно правителство с пълен мандат, от ПП-ДБ призоваха за "санитарен кордон" около ДПС-Ново начало. Президентът Радев попита кой прониква в НС чрез купуване на гласове, заплахи и рекет. Пеевски подкрепи Радев, и той споделял тревогата за честността на изборите. Политическата ситуация след вота, описваме в разговор с политолога д-р Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан".
Д-р Тачев подчерта, че трудно може да се говори с данни и факти за контролирания и купен вот, защото това е работа на държавните институции, и те трябва да докажат, че е направено всичко възможно за ограничаването му. "Ако остане усещането, че изборите не са били достатъчно честни, всичко ще рефлектира в доверието към изборния процес и в демокрацията, а това е опасно.", предупреди политологът. Той посочи, че сме в ситуация, в която тази тема започва да става централна.
"Една от причините да има по-масово гласуване на тези избори, може да е точно контролираният вот.", смята д-р Светлин Тачев. По думите му се наблюдаваше активизация на гражданите да минимализират този вот.
Политологът посочи, че не е имало касиране на вот, едва ли ще се стигне до такова развитие и днес.
Случаят "Величие": Малшанс при тази партия е този вот, но има съмнение, че може и да не е. Ще има мобилизация на привържениците на "Величие".
Кабинет с мандат на ГЕРБ-СДС: Бойко Борисов е задължен като първа сила да направи правителство. Въпросът е как да се състави кабинет, и с кого. Трябва да се търси комуникация с ПП-ДБ и остава голяма въпросителна с коя друга партия. С партия "Възраждане" няма как да стане с тях, чисто идеологически. ДПС-Ново начало е "червена линия" за ПП-ДБ, там има органично противопоставяне, започнало още през 2013 година с протестите. Алиансът за права и свободи също са неприемлив партньор, защото Ахмед Доган създаде Делян Пеевски. Остават БСП, ИТН и МЕЧ, като последните със сигурност няма да участват в подобни разговори. Въпросът с "равноотдалечения премиер" може да се смята - приемлива фигура за другите партии, предложена от Борисов. Може би сега ще се мине през една по-малко ярка политическа фигура. Ще се наложи да се подпише и коалиционно споразумение.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..