След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв.
До какво трябва да бъде сведена реалната оценка на икономическите условия, която да замени грешната формула и как липсата на редовно правителство влияе на икономическия климат вътре и извън страната - коментарът е на икономиста от Изследователския център по икономика и политика в УНСС Димитър Чобанов.
"Става въпрос за противоречие или неизпълнение не само на Конвенцията на Международната организация на труда, но и на Директива 2041 от 2022 г., която бе и повод за приемане на механизма за определяне нан МРЗ. В мотивите към нея се посочва, че МРЗ е по-висока, когато в съответната страна е застъпено колективното трудово договаряне, което трябва да достигне праг от 80%. В Директивата за МРЗ е посочен набор от конкретни показатели, които би трябвало да присъстват в една такава формула за определяне на минималната работна заплата, където е дефинирана".По думите на Чобанов, тези критерии се отнасят не само до средната работна заплата, а и до производителността на труда, което винаги поражда спорове. "Въпреки че статистическите институти като НСИ и Евростат имат своя методология, въпросът е как се прилага тя. В директивата е определено, че МРЗ трябва да бъде "достатъчна", т.е. адекватна и "справедлива".
В тези понятия обаче се влагат съвсем различни неща от действителността. Идеята е МРЗ да бъде достатъчно голяма по размер, така че тя да осигури достойна издръжка на живот. Би трябвало във формулата да съществува някакъв набор от стоки и услуги, които хората, които получават такава заплата да могат да си ги купят не през настоящия период, а в момента, когато тази МРЗ влезе в сила. Трябва да се направи прогноза за тази "кошница" , която да бъде дефинирана и след това - остойностена и след това единият от критериите за МРЗ да бъде свързан с тази издръжка".
Чобанов подчерта още, че трябва да има и връзка с действителното състояние на пазара на труда.
"В периода на сегашното правило, което се базира на минали данни /решението да бъде повишена МРЗ от 933 лв.- на 1077 лв догодина, е базирано на данните за СРЗ за страната за двете последни тримесечия на 2023 г. и първите две тримесечия на 2024 г. Да си припомним обаче, че тогава инфлацията беше значително по-висока, отколкото сега, и този растеж на заплатите, който се е случвал в миналото, не е задължително да продължи със същия темп и сега."
Важен факт е и че по този механизъм, който действа в момента, се определя не брутна работна заплата, а основна работна заплата, подчерта Чобанов. Реално е МРЗ да бъде увеличена на 1077 лв, а сумата да нарасне с между 15 и 20% средно за икономиката, за да се получи каква ще бъде брутната работна заплата на съответния работник.
Със заложения механизъм за определяне на МРЗ, комуникацията между работодателите и социалните партньори на практика стана излишна.
"Кучетата си лаят, керванът си върви. Механизмът е приет по закон в КТ и всяко правителство е длъжно да определи новия размер на МРЗ, за да спази закона. Самата директива за МРЗ трябва да бъде транспонирана в българското законодателство до 15 ноември, което няма да стане. Сега синдикатите се опитват този процес да бъде отложен, защото ако бъде транспонирана Директивата, този закон трябва да бъде отменен".
Интервюто - звуковия файл:
В четвъртък в 13,45 минути ще бъде гласуван дебатирания в сряда вот на недоверие към кабинета „Желязков“ за провал във външната политика. Според политолога Теодора Йовчева не толкова дебатите в зала, колкото брифингите в кулоарите на Народното събрание са били по- показателни за отношението на партиите към вота. При дебатите се видя категорично,..
В деня на националният протест пред Съдебните палати в Пловдив, София, Варна и Стара Загора срещу педофилията и престъпленията срещу деца, бащата на 5-годишния Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив заяви, че протестите са го изненадали приятно и коментира, че хората се събуждат. Венислав Алексиев е категоричен, че постановената от..
42-годишният Атанас Бодуров търси подкрепа за възстановяване на жилището, в което доскоро са живели заедно с 10-годишната му дъщеря Даниела. През март част от жилището им на ул. "Димо Хаджидимов" в пловдивския квартал "Кючюк Париж" е изпепелено от пожар, предизвикан от включен в ел. мрежата разклонител. Унищожени са мебели, климатик, голяма..
РЗИ съвместно с ДАНС и МВР работят по няколко случая на неправомерно извършвани здравни консултации с цел набиране на пациенти за клиники в съседни държави. Това съобщи директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров. Той обясни, че съобщения за подобни безплатни прегледи са засечени в социалните медии, като в един от случаите предлагащите..
Даниел Митов да омете всички, свързани с контрабандата в Пловдив. Това призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди дебата по вота на недоверие на кабинета на Росен Желязков. По повод твърденията на "Продължаваме промяната", че ще искат оставката на вътрешния министър Даниел Митов заради скандали в ОДМВР-Пловдив, Борисов посъветва..