Непосилни се оказват усилията за избор на председател на НС, което едва ли ще има дълъг живот. Зад политическите договорки надничат изборите, които свикнахме да бележат невъзможността да се управлява. За вероятните решения, говорим с политолога д-р Светлин Тачев от Института по философия и социология на БАН.
Д-р Тачев каза в началото, че е трудно да се прогнозира кога НС ще започне реална работа. "До такава степен изборът на председател на НС раздели политическите сили, че сме още в ден първи на този парламент, това е прецедент"., посочи политологът. Той допълни, че е ясно, че част от политическите сили твърдо да са решили, че председателят на НС не трябва да е от ГЕРБ-СДС.
По повод казаното от Борисов, че иска да направят управленско мнозинство, д-р Тачев каза, че е твърде рано към този момент, защото депутатите не могат да се разберат как да започне изобщо работата им. "Борисов иска да направи правителство, защото е първа политическа сила, за пореден път ще получи мандата, но няма възможност да събере достатъчно народни представители за общо управление. Тук говорим за отказа на политическите сили да управляват. Вървим по пътя на предсрочните избори, защото всички пазят резултат.", смята политологът. По думите му е много трудно да се стигне до управленско мнозинство днес.
ДПС-Ново начало и Делян Пеевски: Там са изцяло наясно, че няма как да се управлява с тях. Пеевски не само даде крачка назад, но той се опитва да тръгне по пътя на предсрочните избори, за да увеличи резултата си.
Компромисът, който се очаква от всички: Изборът на председател на НС се превърна като борба на живот и смърт, а това не е така. Тук въпросът вече е с кого няма да гласуват партиите. При договорки може да се стигне до избор, но съм скептичен, заключи д-р Светлин Тачев.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..