"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички се опитват да дадат знак към избирателите, подготвяйки се за предизборна кампания, в която да играят с добри карти. Защото видях, че кандидатите са относително млади, типични представители на ГЕРБ в три основни министерства, което е добра стартова позиция с послания към твърдите избиратели на тази партия – за мобилизация, идентичност“, това заяви за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив професор Антоанета Христова.
Политическият психолог подчерта, че извън тези послания, може да не стои изобщо намерение за създаване на правителство. Според професор Христова всичко ще зависи от това, което ще се случи на 16-ти януари и дали ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор.
„Тя ще отключи възможността на Борисов да бъде абсолютно свободен на всякакви компромиси за съставяне на правителство, ако г-н Сарафов бъде избран легитимно. Ако нещата имат проблем, и в следващите дни има връщане на избора от страна на Радев или бързо приемане на този законопроект за спиране на избора на Сарафов, и се наложи някакво пренареждане, такава хипотеза за развитие на ситуацията би довела до изключителна несигурност на политиците в сглобката“, каза още професор Антоанета Христова.
Според нея, ако се стигне до такава ситуация, има два варианта - евентуален кабинет, който ще е изключително нетраен, само в рамките на около 2 месеца, докато се приеме бюджет за тази година. Другият вариант е директно да се тръгне към избори.
„Все още всичко е театър, подчинено е на политическия пиар, а не на политически смисъл. Тук имаме изцяло заместване на политическия смисъл с пиар“, категорична беше професор Христова.
Тя смята, че ГЕРБ, БСП и ИТН нямат интерес да влязат в коалиция, а подобна формула, която да доведе до правителство, ще бъде изключително грешен ход, предвид липсата на цел и единни политики.
Цялото интервю с професор Антоанета Христова можете да чуете в звуковия файл.
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..
Председателят на Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..
Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност. От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..
Какво е да живееш 104 години? Историята на сладкаря Хачик Дикран Хачатурян Какъв е смисълът на живота и тайната на дълголетието? Колко сладък може да бъде животът, ако цял живот си подслаждал живота на другите? Отговорите на тези въпроси се крият в историята на 104-годишния Хачик Дикран Хачатурян, роден през 1920 г. в Бурса, Турция...