"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички се опитват да дадат знак към избирателите, подготвяйки се за предизборна кампания, в която да играят с добри карти. Защото видях, че кандидатите са относително млади, типични представители на ГЕРБ в три основни министерства, което е добра стартова позиция с послания към твърдите избиратели на тази партия – за мобилизация, идентичност“, това заяви за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив професор Антоанета Христова.
Политическият психолог подчерта, че извън тези послания, може да не стои изобщо намерение за създаване на правителство. Според професор Христова всичко ще зависи от това, което ще се случи на 16-ти януари и дали ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор.
„Тя ще отключи възможността на Борисов да бъде абсолютно свободен на всякакви компромиси за съставяне на правителство, ако г-н Сарафов бъде избран легитимно. Ако нещата имат проблем, и в следващите дни има връщане на избора от страна на Радев или бързо приемане на този законопроект за спиране на избора на Сарафов, и се наложи някакво пренареждане, такава хипотеза за развитие на ситуацията би довела до изключителна несигурност на политиците в сглобката“, каза още професор Антоанета Христова.
Според нея, ако се стигне до такава ситуация, има два варианта - евентуален кабинет, който ще е изключително нетраен, само в рамките на около 2 месеца, докато се приеме бюджет за тази година. Другият вариант е директно да се тръгне към избори.
„Все още всичко е театър, подчинено е на политическия пиар, а не на политически смисъл. Тук имаме изцяло заместване на политическия смисъл с пиар“, категорична беше професор Христова.
Тя смята, че ГЕРБ, БСП и ИТН нямат интерес да влязат в коалиция, а подобна формула, която да доведе до правителство, ще бъде изключително грешен ход, предвид липсата на цел и единни политики.
Цялото интервю с професор Антоанета Христова можете да чуете в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..