Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на пауза". Той посочи, че всички, извън прякото управление имат много малко информация, за да дадат мнение какво се случва с бюджета.
"Истината е, че не знаем в детайли всички онези отклонявания в бюджета на държавата през последните 3 години, за да можем да преценим с абсолютна точност как ще се впишем в тази година с харчовете, които така или иначе трябва да направим. Трябва да се дадат точните разходи за последните три години, обвързани с голямата цел – 3% дефицит и включването ни в еврозоната. Противниците на еврозоната изтъкват, че ние постоянно или впоследствие ще загубим твърде много и нямало нужда да влизаме там. Истината обаче е, че ние загубихме последните 15 години, нямахме никаква възможност да използваме ниските лихви в Европа, да доведем инвеститори и да ползваме откриването на нови работни места. Напротив, тези инвеститори, които дойдоха в България, в един момент се оказва, че трябва да я напуснат, защото не могат да издържат на връзките по схемата – ел. енергия, работни места, връзка с търговия, външни връзки, заеми, реализации и всичко останало", обясни икономистът.
По думите му този "режим на пауза" за правителството трябва да прекъсне и да се видят всички детайли за направените харчове по времето на бившия финансов министър Асен Василев. След това трябва да се прецени колко външни заеми трбява да се вземат, какъв процент ще са те от цялата разходна част, с колко пари ще бъде обвързана тази година и как ще се запази този баланс, след като някъде има сериозни увеличения.
Той посочи, че през последните 36 месеца инфлацията е много тежка. България е на последно място в Европа, а разликите с другите държави в еврозоната са огромни.
"Не може примерно една Полша, Чехия или други държави, да получават 2-3 пъти по-голяма минимална заплаата и цените в стоките на веригите – немски и други, да са по-ниски от нашите. Следователно ние трябва да се огледаме – щом в една Македония и Хърватска нещата се поставят ребром и хората негодуват, ние също трябва да приложим някаква схема. Вчера е направен експеримент в София – за една и съща продукция на пазара, преди две години цената е била 8,10 лв. сега е 17,50 лв. Разликата е двойна. Къде са двойните заплати по схемата на обслужването? И понеже нямаме тази възможност, като нямаме тази приходна база, пари в наличност и не можем да ги осигурим в бюджета, ще негодуваме. Негодуването е оценка за състоянието в момента", поясни Парамов.
Според него фундаменталният въпрос е къде са контролните органи. Той припомни, че цените на енергията в страната неконтролирано се повишиха, обслужват 30-40 фирми и ги правят милионери. Икономистът изтъкна, че търговските вериги изкарват на преден план именно тези фактори - увеличението на разходите и на база на това увеличават цените. В същото време държавата липсва и търговските вериги правят каквото желаят.
Парамов смята, че трябва да се приложи принципа на директния контрол от страна на държавата във всички направления, включително и по отношение на движението на бюджетните салда, действащи от времето на Асен Василев.
"Ето сега се налага да се види как е държавата, какво прави, кои пари са взети, откъде са взети, за какво са дадени и всичко това обвързано с абсолютна точност. Дано да се направи нещо, защото в противен случай народът няма да чака. След като се разпространяват най-различни мечти и утопии, след като се дават обещания, които нямат никаква връзка с реалността, нямат никаква логика като обвързани финанси, които могат да се разходват като прецизност и точност, за да се гарантира спокоен живот на българина, тогава нямаме никакъв друг избор и надежда, освен да принудим политиците, които вземат фундаменталните решения, да направят всичко възможно и да се съобразят с избирателя", коментира Кольо Парамов.
Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..
Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..
Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..
Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие. Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..
За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..