Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите прояви на имунен дефицит са в ранна детска възраст

Все повече доказателства имаме, публикувани в международната медицинска литература, все повече примери имаме затова как имунната система взаимодейства с другите органи и системи. Една от причините, разбира се, нарушенията при аутизъм, множествена склероза, Алцхаймер и други заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент доктор Хасан Бурнусузов от Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ „Свети Георги“ по повод Световния ден на имунологията, който тази година е под мотото „Мо  зък и имунитет: имунологично разбиране на неврологичните нарушения“.

Според него ранната и точна диагноза е много важна. Той подчерта, че обичайно, първите прояви на имунен дефицит са в ранна детска възраст.

„По-честите оплаквания са от отити, синузити, чести пневмония. Но за да се мисли за имунен дефицит, тези заболявания първо са повтарящи се, и те са по-тежки и не са обичайните хреми, кашлици, които много често се срещат при децата, особено тези, които посещават детска градина. Тук става дума вече за състояния, които не се повлияват от обичайната терапия, имат нужда от антибиотично лечение, което е по-продължително, стига се до смяна на два антибиотика, стига се до използването на венозен такъв. Именно тогава е редно да се направи едно изследване и да се види дали става въпрос за имунен дефицит“, каза доцент доктор Бурнусузов.

Той предупреди, че имуностимулаторите имат своята роля и място, но не трябва да се мисли за тях като панацея.

„Трябва да се установи първо дали има имунен дефицит, какъв е той, от коя група е и дали има други съпътстващи заболявания. Защото прекомерната употреба на имуностимулатори при едно дете, което има алергия, може да тласне имунната система в другата крайност. И вместо да е полезно, да нанесе щети, образно казано“, каза още доцент Хасан Бурнусузов.

Той посъветва родителите да наблегнат на правилното отглеждане и хранене на децата, а не толкова да се търси магическото лекарство за да се стимулира имунитета.

Цялото интервю с доцент доктор Хасан Бурнусузов можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07