Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не ни е страх, но е страшно

Тази сутрин Париж е спокоен. Животът продължава. Това е един мегаполис.  В Париж и региона на ден  са около 13 – 14 милиона хора от цял свят, така че животът продължава и отърсват се хората от вцепенението, естествено раните си остават, каза за Радио Пловдив писателят Димо Райков, който живее във френската столица от две десетилетия.

Във фаталния петък 13-ти, преди взривовете, той е завършил последната си книга, озаглавена „Париж. Радостта от живота“. И след удара, писателят запазва вярата си, че този град, който е правен с много любов, в който няма разрушения, а само надграждане, ще се справи.

Вчера цял ден съм разпитвал парижани и атмосферата на днешния ден в Париж е – „Не се страхувам, но все пак е страшно.”

Той цитира  последните официални новини, според които  убитите са най-малко двама и 8 арестувани, труповете не са идентифицирани и най-важното, което е, главният мозък, който е спряган за главния мозък не само на тази операция, не се знае дали е жив или е избягал. Американците казват, че е той, но  французите току-що казват, че на този етап не може да се предположи, ДНК-то е получено от Белгия, неговото ДНК, и сега разследващите ще правят сравнения.

Според разследващите френски  специалисти, това е едно от най-тежките разследвания , като  дори  военните специалисти потвърждават, че досега такава съпротива при арестите не са имали като тази вчера. Установен е нов тип оръжие, използвано от джихадистите – взривът е така направен, че да засегне колкото се може повече хора.

 Моята новина от Париж е, че специалистите от Франция казват, че тези автомати, които са използвани от джихадистите са с такъв вид стрелба, такова устройство имали, че пълнителя се изстрелва много бързо – само за една  минута. Ситуацията е много сериозна и се оказва, че с предотвратяването, с неутрализирането на тези джихадисти всъщност Франция е помогнала на много страни може би.

 Другото, което е – сега специалистите са единодушни, че този например, главният мозък, е в Белгия, хем го знаели, че е важна фигура сред терористите, многократно е напускал границите и е ходил в Сирия и т. н. Терористите нямат проблем да минават границата, защото те с фалшиви самоличности и те не вървят с потоците бежанци и се придвижват по най-краткия и най-удобния за тях начин, така че нещата наистина са сложни.

 Има една мисъл, която вчера ми каза един възрастен парижанин – „Във всеки град има проблеми, но в Париж винаги има решение.”

Цялото интервю с Димо Райков е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5 %..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35