Това, което се случва в Европа, е плод на Европа, на грешките в европейската политика, коментира ситуацията в Европа след терористичните атаки журналистът Емил Спахийски.
В Брюксел има страшно много места, където се показва радикален ислям и то като политика.
Спахийски припомни, че двата най-големи мюсюлмански града в Европа в момента се казват Брюксел и Москва – 25 процента от населението на двата града са мюсюлмани. Само преди два месеца президентът Путин откри най-голямата джамия в Европа в Москва в присъствието на всички мюсюлмански лидери в постсъветското пространство. Така че в Москва също имат 25 % мюсюлмани също като в Брюксел, но там в момента няма такава терористична заплаха, въпреки че Русия винаги е била обект на заплахи и то не заради това, че мюсюлманите са войнстващи, а християните миролюбиви, а защото имаше страшно много проблеми в Кавказ и там се създадоха изключително много радикално настроени хора и то не заради вярата, а заради репресиите, които се случиха там, заради убийствата, заради изтезанията.
Това не е създадено в Близкия изток. До този момент нямаме хора, които да се вдигнат, примерно някакво семейство от Сирия или от Ирак и да дойдат да организират терористичен акт. Всичко това, което се прави е от хора, родени в Европа и познават Европа, и макар че при последния атентат имаше някаква връзка с „Ислямска държава”. Въпреки всичко, нещата, които се случват в Европа са плод от грешки на европейската политика, най-вече на интегриране на хора, които са изключени от обществото. В България също имаме такива хора, които са тотално изключени от обществото, така че ние винаги трябва да имаме едно на ум, когато говорим за тероризъм, когато говорим за някакъв бунт.
Спахийски постави като сериозен проблем въпросът за армията на Ислямска държава, която е около 120 000 бойци, леко въоръжени и дрогирани, и те са от различни държави, включително и европейски, и въпросът е какво ще правят тези хора, когато се унищожи ИД, и те трябва да се върнат ?
Проблемът не е дали физически може да бъде срината „Ислямска държава”, въпросът е какво се случва след това и големият проблем е всички държави, които имат интерес в района да имат единомислие какво се случва след това, тъй като до този момент имаме различни интереси, които са в крайности – това са Русия, Турция, Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Йордания, Иран, Съединените щати, Израел. Всяка една от тези държави има различен прочит на това какво трябва да се случва със Сирия най-вече, след това като бъде унищожена „Ислямска държава”.
Към този момент „Ислямска държава” беше удобна за всички тези държави. За Иран това беше силен коз, за да може да подпише споразумението със Съединените щати за ядрената програма. За Турция тя е прекрасна ислямска държава, защото, първо, им внасяше нелегално нефт, който е изключително евтин, и, второ, им помагаше да се справят по този начин със заплахата да имат независима кюрдска държава в Сирия – така както се получава в Ирак с Кюрдската автономна република... „Ислямска държава” беше от изключителна полза и за Башар Асад, който показа, че той е злото в Сирия, а злото е „Ислямска държава”... Вие виждате колко различни интереси. Русия пък от друга страна имаше огромна нужда да подпомогне Башар Асад...
Като голям проблем, Спахийски определи разделянето на супер богати и на супер бедни.
Той прогнозира, че терористите няма да спрат, и че предстои пренареждане на световния ред.
Цялото интервю с Емил Спахийски е в звуковия файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..