Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скандална оставка, не/зависимо съдопроизводство, история и „Риголето“

Унищожителен, или не съвсем, е европейският доклад за съдебната система у нас ?  Какво иска ВСС, който не иска да се саморазпусне?  За  не/завивсимото съдопроизводство, корупцията,  „грубата намеса“,  „мафията, която не иска да има правителство“, и за  други  сюжети от  критикуваната вкупом, кланово и поотделно  съдебна система у нас, е коментарът на журналиста Слави  Ангелов.

За  грешките и манипулациите  в учебниците  по история. И отраженията в тях като огледало на обществото. Интервю с историка проф. Пламен Павлов в контекста на промените в учебниците по история и литература за 1-ви, 6-ти  и 8-ми клас, предизвикали протести и спорове в обществото,  както и оставката на образователния министър Танев, поискана от премиера.  

Защо издателката Божана Апостолова  инициира създаването на  Комитет за защита на България с участието на Стефан Цанев, Анжел Вагенщайн и Георги Господинов. Уредяването е в петък. Поканата е към интелектуалци и граждани.  

 „Риголето“ от Верди в стилистиката на Фелини -  този прочит на известната творба на Верди ще видят пловдивчани тази събота.  Интерпретацията за оперен спектакъл в друга епоха,  и ала Фелини,  е идея на Франк Бернд Готшалк, осъществена в Белгия и Холандия.  Пловдивската премиера с диригент Лучано ди Мартино е на 30 януари в Градския дом на културата. Нетърпеливите могат да я видят  ден по-рано на генералната репетиция, която е с публика. А в петък сутрин, във времето за култура на Радио Пловдив след 9 часа, е разговорът с режисьора на „Риголето“ Георги Динев.

Слушайте ни. "Точно днес" на 29 януари от 6 до 9.30ч. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

Великите европейци - Мефистофел /втора част/

Гримът на Фьодор Шаляпин като Мефистофел в операта „Фауст“ на Гуно обобщава много представи за образа на Дявола. Червена кожа, зловещ профил, гърбав нос, изпъкнала долна челюст и рядка козя брадичка, строг поглед. Няма рога, копита и опашка, но и не трябва - кой би допуснал такъв тип в къщата си.  BNR podcasts · Великите европлеци -..

публикувано на 31.08.22 в 10:35

Не знам дали е разумно да работим при по-високи цени на газа

Георги Богданов- собственик на консервно предприятие в Първомай, отговори в предаването "Точно днес" на въпроса как работят в разгара на кампанията. " Работим и чакаме някой да ни купи стоката. В момента имаме газ. До 31-ви юли цената беше 2200 лв. на 1000 кубика за нас. Сега коментират за още 60 % от 1-ви август. Според мен има много неизвестни...

публикувано на 04.08.22 в 10:42

Фотографска изложба "Далеч от Африка" в Градската галерия

"Далеч от Африка" е названието на  фотографската изложба, която представя Градската художествена галерия на ул. "Княз Александър Първи" 15 от 3 до 23 август.  Фотоизложбата е съвместно дело на двама известни артисти - професионалния фотограф Атанас Кънев и театралния режисьор Елена Панайотова.  Изложбата представя програмата "Артисти за деца",..

публикувано на 02.08.22 в 13:07