Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019, архитектурните и музейни загуби "Точно днес"

| обновено на 14.03.16 в 06:17

Говорим, чуваме, виждаме: протести, рушене и пожар. Изпращаме последната седмица на зимата с разговори за бъдещето.

Вече седмица няма яснота кой и защо е отговорен за разрушения склад "Ориента".

Преписките валят, отговорите се блъскат, а протестиращите дори стигнаха до еретичното: да се отнеме на Пловдив титлата Европейска столица на културата 2019.

Страстите са горещи, но всяка екзалтация трябва да носи разум, за да е прогресивна. Да! държава, която не може да открие и накаже виновните  е обречена на подобни абсурди. Сюжетът за разрушаването на Тютюневия град напомня на безвремие. Макар паметникът на културата да е над нас, нас ежбите и над фирмите, и парите им - български, италиански, сръбски и т.н.

За разговор, който търси  реакции срещу подобни "уроци" – каним Манол Пейков, издател и активен участник в процесите за защита на тютюневите складове в Пловдив и член на УС на Пловдив 2019.

Народният представител Петър Славов от Реформаторския блок получи отговор от министъра на културата Вежди Рашидов на негов въпрос за съдбата на съборения паметник на културата на ул. "Одрин" 8.  Позицията на депутата в "Точно днес".

СнимкаРада Банялиева, директор на Музея на авиацията в Крумово след пожара и старта на кампанията за набиране на средства за възстановяването му.

От нея очаквам да научим кой е най-ценният самолет, който бе унищожен след стихията.

Полицаите излизат на протест на 14 март в Пловдив- какво добавят към исканията за социална защита след работа в системата. Питаме Борислав Мазнев от синдикалната федерация на служителите в МВР, който в знак на протест напуска РУ на МВР в Асеновград.

Две покани в зона "Култура" на Радио Пловдив.

Носителят на наградата Пловдив за изобразително изкуство Ели Станчева открива изложба тази седмица в галерия "Аспект" - тя мечтае за своята най-хубава картина, която още не е нарисувала, какво още ни казва художничката в интервю след 9 часа.

Галя Митева разговаря с държавния експерт Наташа Димчева от Агенция „Архиви” за изложбата „Експресионизмът. Вечният танц на живота”, която от днес е в Пловдив.

На 14 март програмата започва от 6 и продължава да 9,30 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51