Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За любовта и виното - празнично и делнично – за образованието и асансьорите

120 хиляди са асансьорите в България. Близо 90% от тях   нямат  все още задължителното  гласово устройство за връзка с техниците при авария и трябва да бъдат спирани. Това съобщи за Радио Пловдив председателят на Българската асансьорна асоциация инж. Валентин Маринков.

 Изискването влезе  в сила от 1 януари с приета преди две години наредба за техническата безопасност. Изискването е задължително, а разходите за устройствата  ще се поемат  от собствениците на апартаменти. Телефонът в кабината е необходимост, за да може при инцидент да позвъним на фирмата или техника, който поддържа асансьора. Устройството струва около 250-300 лева. Монтира се в кабината и работи на принципа на мобилния телефон. Което означава, че периодично трябва да се купува и сим карта. 

По темата говорим и с Емануела Фролошка – председател на Фондация Асансьорна безопасност.  Ще чуем и какво мислят пловдивчани за новите изисквания.

За първи път професионалните паралелки в Пловдив и областта ще  са повече от профилираните през следващата учебна година. Това стана ясно днес след приемане на план - приема за 2017/2018 година. Подробностите ще научим от репортажа на Живка Танчева

Как започнаха преговорите за подписване на Националния рамков договор за тази година. Ще договорят ли лекарите и представителите на касата  правилата в системата и увеличение на парите в болничната и извънболничната помощ. В аванс информация търсим от председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев.

11 двойки ще сключат граждански брак в Деня на влюбените в Пловдив. Най- много от тях са избрали да си кажат „Да“ в Централния дом на младоженците, но сватби във вторник ще има и в ритуалните зали в ж.р „Тракия“ и в Стария град. Иванка Петкова ще ни срещне с тях.

За виното, истината и отново за любовта ще говорим с известния с нестандартните си хрумвания кмет на чепеларското село Забърдо Валентин Черпоков. Ще го питаме за празника, за  традициите и  разбира се за селската банка за любовни пожелания, която всяка година на 14 февруари разкрива съкровените желания .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

публикувано на 15.01.25 в 11:02

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55