Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО може да помогне за заздравяване на морските граници

ЕС и американския президент Доналд Тръмп се разминаха по отношение на Русия, но се обединиха около въпросите свързани с борбата с тероризма.

За изводите и нагласите след срещата на върха в Брюксел - коментар на доцент Марин Русев, политически анализатор и ръководител на катедра „Регионална и политическа георграфия“ в СУ „Климент Охридски“.

Има  два важни момента от тази среща - тя бе твърде кратка, а в контекста на личността на новия американски президент ясно се вижда, че като че ли за първи път Америка силно ще настоява за споделена отговорност в много по-голяма степен. Що се отнася до другите новини и появата на знакови призиви - например НАТО да се ангажира повече с вътрешната сигурност, аз смятам, че това е трудно изпълнимо, тъй като НАТО не е призвана да се бори, тя не е подготвена да противодейства на асиметрични заплахи. Може би единственото, с което НАТО може да подпомогне е да се заздравят външните морски граници, тъй като силата на НАТО в това отношение е доста голяма.

Най-новото предизвикателство на последното десетилетие е вътрешната сигурност и аз смятам, че на това трябва да се противодейства по друг начин. НАТО безспорно може да подпомогне заздравяването на сигурността, но трябва да се търсят други механизми, трябва да се отговори на въпроса - как така в една и съща среща НАТО се ангажира едновременно с това да подобри вътрешната сигурност, а в същото време, лично според мен, я разрушава като казва, че ще се ангажира с конфликта в Близкия изток. Аз смятам, че докато европейски и американски бомби падат, независимо от това дали са оправдани или не - мир и покой за вътрешната сигурност на европейските държави няма да има, коментира доцент Русев.

За изказването на руския президент Владимир Путин, че славянската азбука е дошла от "македонска земя"

Изключително некоректно и първосигнално е да бързаме да тълкуваме само по този начин думите на Путин. Те действително са дразнещи, те действително са насочени към конкретна вътрешна геополитическа ситуация на Балканите, действително обслужват руския интерес, но това не е първата драматична реакция или първия опит на Русия да проверява общественото мнение на Балканите. Аз мисля, че изявлението на нашия президент беше изключително точно, защото беше премерено. И мисля, че не влезе в руслото на бързата, острата реакция, а просто напомни, че това е държавата, която е дала на света точно този феномен. Има неща, които са безспорни и никой не може да ни ги вземе, категоричен е доцент Русев.

Цялото интервю с доцент Марин Русев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56