Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорът с Гърция е на трупчета, Македония е пред сериозна криза

Първият прочит на резултата от референдума в Македония  е, че македонците избраха самоизолацията си като държава.  Но извън първите емоции може да има и по- различен прочит и той е свързан с числата, които описват броя на избирателите в страната, каза Александър Йорданов в анализ на резултатите от вота.

Бившият ни посланик в Скопие припомни, че в Македония максималният брой на активните хора, тези които участват в избори граждани е достигал до 64%, така, че сегашните 37 % на  практика са  половината от хората. При това тенденция е на референдуми да се явяват по- малко хора от тези, които гласуват на избори.

Много от наблюдателите отбелязват и наличието на „мъртви души“ в рамките на 250 000 - 300 000 души. Без тях на практика излиза, че половината са гласували, половината -  не.

Дипломатът припомни още, че договорът с Гърция все пак е ратифициран от македонския парламент. Сега трябва да се върви по процедурата  -  да се внесат промените в Конституцията за промяна на името и промяна на основните държавни символи. Проблемът е, че Заев няма това мнозинство в парламента.

Ако бяха участвали повече от половината от избирателите, евентуално и част от депутатите на опозицията щяха да намерят аргумент независимо от позицията на партията, която е против. Но сега ситуацията не е такава.

Парадоксално е , че тези които искаха референдума не отидоха да гласуват, бойкотираха го.

И прогнозата е, че промени в конституцията няма да има. Т.е договорът с Гърция ще е само лист хартия- ратифициран от парламента, но недовел до никакви реални промени.

Логичният политически ход на Зоран Заев е да поиска предсрочни избори, морално  е задължен да го направи. Те могат да се проведат най- рано през ноември, а дотогава страната влиза в политическо безвремие и политическа криза и силна конфронтация.

И още един ефект от вота според Александър Йорданов - с поведението си на този референдум македонците помогнаха на Ципрас, който бе подложен на силен натиск от сънародниците си. При успешен референдум той също трябваше да защитава договора си в гръцкия парламент. Сега това му падна от плещите, а контрата е в македонските политици и в македонските граждани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21