Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За газовите проекти геополитиката е в наша полза

проф. Атанас Тасев
Снимка: БГНЕС

В голяма част от коментарите за възможността втората тръба от "Турски поток" да премине през България не се говори за това, колко ще спечелим от това, а обратното-колко бихме загубили, ако не бъде избрано българското трасе. Това каза в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

Има едно събитие, което е ноторно известно на нашата общественост- че от 1 януари 2020 година Русия спира 

доставките през Трансбалканския газопровод, в това число и доставките за нашата страна. Дотогава ние трябва да сме реализирали тръбата с "Турски поток 2", каза експертът. 

Ние имаме договор с "Газпром" за транзитиране на руски газ по Трансбалканския газопровод до 2030 година в размер до 18 милиарда кубически метра при резервиран капацитет от руска страна до 90 %. Това е една сума от около 1 милиард и 79 милиона долара, която ние няма да получим, ако не се реализира идеята за газовия хъб "Балкан". Това е изчисление на Министерството на енергетиката, каза още професорът.

В дадения случай геополитиката е в наша полза, защото известно е, че това откъде минават тръбите не се решава в България, добави Атанас Тасев. Според него алтернативният маршрут на отклонението на "Турски поток 2" през гръцка територия страда от редица слабости. Една от тях-трябва да се изгради нов газопровод а и по предполагаемото трасе няма възможност да се изгради газово хранилище.

Чуйте разговора на Иванка Петкова с проф. Атанас Тасев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18