Неразумно използване на пестицидите и пръскането с неразрешени препарати, които бавно и незабележимо тровят пчелите. Невъзможността за изкупуване на български пчелен мед заради внос на мед от Украйна и Китай, съдържащ забранени вещества и недостойно ниската цена на родната продукция - между 3,60 и 3,80 лева за килаграм мед, както и борбата със заболяванията, водещи до голяма смъртност на пчелите.
Това са основните проблеми, които обсъждат в момента пчеларските организации в България на работна среща в Плевен, която е в рамките на 17-ото международно пчеларско изложение.
От години земеделското министерство пренебрегва бранша, твърдят пчелари от цялата страна. През декември миналата година те се събраха на национален протест в столицата и издигнаха плакати с надписи „Системата убива и нас“.
Единственият ефект от протестите бе решението от 2019 година браншът да разчита на Консултативен съвет по пчеларство към земеделското министерство. Той трябва да започне регулярни заседания и за проблемите в сектора да се търсят решения.
Същевременно, преди ден Държавен фонд "Земеделие" изплати държавна помощ de minimis в размер на 3,3 милиона лева в подкрепа на 4 088 пчелари.
Ставката е малко над 6 лв. на пчелно семейство, изчислиха от бранша и определиха помощта като недостойно малка. Пчеларите настояват помощта за пчелно семейство да е между 20 и 40 лева.
За проблемите и търсенето на решения в бранша Антоанета Петричанска разговаря с Николай Гайдов, председател на пчеларско сдружение „Акация 1899″ в Пловдив.
Интервюто е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..