Ден преди общото събрание на Пловдивския университет гост в студиото е единственият кандидат за нов ректор - проф. Румен Младенов, биолог. Той представя визията за развитието на вуз-а в следващите пет години и как ще се надграждат база и цели.
Привличане на чуждестранни студенти с програми на английски език, пазарно ориентирани магистърски програми, ремонт на сградата на Химическия факултет и на спортна зала „Академик“. Това са част от акцентите в предизборната програма на кандидат-ректора на Пловдивския университет.
На 21 май общото събрание на ПУ, което ще се проведе в Градския дом на културата ще гласува за нов ректор.
Проф. Младенов е фаворит за ръководния пост, който в края на годината ще напусне проф. Запрян Козлуджов. Мандатът на Козлуджов изтече през април, но промените в Закона за висшето образование все още не са приети, общото събрание ще трябва да гласува за следващия ректор.
Идеята на МОН беше изборите да се проведат едновременно през декември във всички висши училища, в които изтичат мандатите на ректорите, за да могат новите да поемат управлението със старта на бюджетната 2020 година.
„Приемственост, надграждане, баланс и развитие“ е озаглавил предизборната си платформа кандидат-ректорът. Той заяви, че ако бъде избран, в началото на мандата ще предложи разработването на стратегически план за устойчиво развитие на университета.
Проф. Младенов залага благоустрояване на терена на бившата Жандармерия и модернизация на почивните бази в Ахтопол и Царево.
Проф. Младенов каза, че иска преподаватели и студенти в университета да са отговорни и да полагат максимални усилия спрямо възможностите си. Той спомена, че има мечта да живее и работи не само с умни, амбициозни и изтъкващи принципите си хора, но също така с добри и човечни колеги.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..