Ковид-19 е наистина ново явление за страната и света. Нас обаче ни учудва разликата на това, което се случва при заболяване от грип и съответно – от коронавирус. Това заяви микробиологът проф. д.м.н. Енчо Савов.
Оказва се, че коронавирус е по-коварно заболяване, поради увреждането на белите дробове. Тези пациенти, които са били с предизвикана от коронавируса пневмония, ще бъдат и таргет като пациенти за специалистите – пулмолози.
Проф. Савов подчерта, че ELISA методът, по който ще бъдат тестват между 500 и 1000 произволно избрани плв мащабно представително проучване, се използва рутинно във вирусологията за доказване на антитела за вирусно или бактериално заболяване.
В случая, ако се използва този метод, се търсят антитела при преболедували и с доста преминала инфекция.
Методът е много подобен на бързия метод, използван преди време за доказване на антитела при преболедували. Той обаче е значително по-сериозен и изисква определена апаратура и обучени специалисти. Затова може да се прилага само в сериозни лаборатории, като университетските или в големите болници.
При този метод се изследва кръвта, тъй като антителата се намират в серума на болния. Цели се да се направи срезово проучване, докъде и доколко се е развила болестта. Имало ли е повече контактни, у които могат да бъдат открити антитела.
Въпросът в случая обаче е, че трябва да бъдат изследвани антителата на всички пациенти – по-леко преболедувалите и тези, с тежки пневмонии, след като вече имат антитела след 10,14 дни, а след това – и на третия, шестия, деветия, дванадесетия месец и т.н., за да се проследи дали антителата остават в същия обем или намаляват. Така може да се оцени какъв имунитет може да бъде придобит, но и доколко една ваксина, ако бъде приложена, може да защити населението за определен период от време.
Резултатите при прилагане на ELISA тестовете излизат до два часа.
Интервюто – от звуковия фйл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..