Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече свобода за училищата, за да се взимат по- добри решения

Между 6 000 и 10 000 лева ще струва осигуряването на дезинфектанти в училище

Повече гъвкавост на нормативните актове, които да позволят автономия на педагогическите съвети и на директорите на училища, това е необходимо да бъде направено през тази учебна година, която ще започне присъствено в условия на Ковид епидемия.

Според  Катерина Василева, която е директор на ОУ ''Екзарх Антим I'' и председател на пловдивската организация на работодателите в системата на народната просвета, по този начин в нетипичната ситуация ще се взимат по- бързи и адекватни решения, според необходимостта на конкретния момент и училище.

"Не може да бъде приложен единен модел за организация на учебния ден. Единен протокол  - да. Но всяко училище трябва да има достатъчно свобода да направи своята организация".

Според Василева това е възможно да се разпише до началото на учебната година. Тя декларира, че в ръководеното от нея училище няма проблем да се направи оргранизация за дезинфикция. Проблемът е с финансирането.

"Направили сме изчисления, че за поставянето на диспенсери в училище ще са ни нужни мининму 6 000 лева, а в зависимост от устройствата сумата може да стигне и 10 000 лева". От община Пловдив  също са поискали прогнозни разчети и това дава надежда, че на тяхна база ще се осигури помощ за училищата, предположи Катерина Василева. В противен случай ще се пести от издръжка.

Сред неясните моменти около началото на учебната година е как ще се организира и заплаща трудът на учители, които освен в клас, ще преподават и на деца в дистанционна форма. 

"Очакваме година, в която ще се взимат решения  седмица за седмица, дори ден за ден. Доколкото стремежът на всеки екип е да изпълни образователните стандарти, а от друга страна да опази здравето на децата, надеждата е, че бъдем достатъчно гъвкави, за да не оставяме едно поколение с образователни дефицити".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

6 и 7 февруари са неучебни за пловдивските ученици

6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров.  Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. До 4-ти февруари децата учеха онлайн, а на 5 февруари бе ваканционен ден между двата срока. 

публикувано на 06.02.25 в 06:34

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54