Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

136 години след Съединението могат да ни обединят децата

4
Велислава, Мария и 5 месечната Матеа
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

В деня на Съединението на България потърсихме сред хората в Градската градина на Пловдив обединението не в исторически план, а като смисъл. 

Българката Лиляна Чанева, която живее в чужбина: „Стана така, че едно поколение се изпусна в чужбина. Трудно ми е да кажа кой точно е виновен. Трудно ми е да кажа и коя може да е обединяващата идея. Младите хора са много апатични, а ние в чужбина съвсем не виждаме деня, в който ще се върнем“.

Младежите Владимир и Дарина: "С тая пандемия вече малко трудно да видим с какво ще се свържем всички ние. Но ако народът се съедини, защо не? Малко е трудно в пандемията да се обединим като се говори, че може да ни затворят отново. Но има шанс да се обединим и да се получи нещо хуибаво“.

60 годишният Атанас Киримов: „Хората станаха вълци. Всичко живо гледа парите и нищо друго не го интересува. Преди 136 години психиката на хората е била друга. Хората са държали един на друг. Според мен съзнанието сегА трябва да се промени. Колективно съзнание няма. Ако има, животът ще върви като песен“.

Двете приятелки Велислава и Мария с пет месечното бебе Матеа: „Обединението ли? Ето го примерът – децата. Може би с това, че ни правят по някакъв начин по-добри и се появява нещо човешко у нас. В момента в България общо взето ако не се бориш за личното, а не за общото, е много трудно. Може би защото хората са много лесно взаимозаменяеми. Всеки с една лекота отхвърля заобикалящите го до момента хора и това ни разединява. Според мен винаги отвътре навън е промяната. Въпросът е колко хора са готови да направят промяна вътре в себе си, за да излезе тя навън и да се обединяваме и да живеем в по-човешки и морални ценности.“

В звуковия файл може да чуете цялата анкета, която се люшка като вълна от сънародниците ни зад граница до българите тук и сега, от скептицизъм до надежда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17