Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕП настоява за нова стратегия за развитието на туризма

Туризмът е един от най-засегнатите сектори от пандемията от Covid-19. Той отговаря за около 10% от икономиката на Европейския съюз, което налага и преразглеждане на бъдещето му. В тази връзка Европейският парламент настоява за нова европейска стратегия за възстановяване на сектора и развитието му на по-устойчива основа.

Българският евродепутат Цветелина Пенкова, която е член на комисиите по бюджетен контрол и по регионално развитие заяви, че стратегията със сигурност ще бъде приета.

„И тук е мястото да отбележим, че става въпрос за устойчив туризъм. Целта е да се помогне на сектора да стане активна част от тази зелена и цифрова трансформация, през която преминава Европа в момента. Предполага се, че биха могли да се финансират проекти чрез националните планове и други програми на ЕС. Например проекти за енергийна ефективност на местата за настаняване в туристическия сектор, което е пряко свързано със зелената сделка. Проекти за цифровизация на производствени и управленски процеси в компаниите, по-силна връзка между туроператорите в различните части на Европа, което също води до един по-добър обмен на данни, на добри практики и е свързан с технологичния подем, който бива подкрепян от цифровия преход, през който в момента преминаваме. Тоест идеята е да говорим за един устойчив туризъм, за една по-обединена индустрия в рамките на ЕС“, каза още Пенкова.

Необходимостта от обща нова стратегия за възстановяване на туристическия сектор, се потвърждава и от случващото се в бранша в България. Загубите на този сектор ще се увеличават и заради по-строгите противоепидемични мерки срещу коронавируса. Те предизвикаха масово недоволство и протести.

„Всичко си има една търпимост и явно, че тази търпимост се изчерпа докрай. Без политическа воля, без държавата да се намеси по категоричен начин, туризмът в България пада надолу и става неконкурентноспособен на съседните на нас държави“, обясни Еньо Енев, заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.

Някои ресторантьори решиха да протестират по италианския модел и да не изпълнят ковид мерките. Радослав Чилингиров, собственик на нощен клуб заяви, че тези заведения са дискриминирани със забраната да работят след 23 часа.

„Те сега ни затварят, без абсолютно никаква алтернатива. Общо взето ние си протестираме, но никой не ни обръща внимание. Никой не е дошъл и никой не е обяснил как ще работим занапред“, каза Чилингиров.

Българският евродепутат Цветелина Пенкова смята, че туристическият и ресторантьорският бизнес могат да бъдат подпомогнати най-бързо чрез българския план за възстановяване и устойчивост.

„Надявам се, че скоро ще предадем този план и още тази година ще получим част от средствата. За мен това е най-бързия и най-ефективния начин. Но когато става въпрос за подпомагане на туристическия сектор, е добре да се очаква и адекватно подпомагане от страна на държавата“, обясни Пенкова.

Очаква се новата европейска стратегия за възстановяване на туризма и развитието му да бъде приети скоро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20