Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП настоява за нова стратегия за развитието на туризма

Туризмът е един от най-засегнатите сектори от пандемията от Covid-19. Той отговаря за около 10% от икономиката на Европейския съюз, което налага и преразглеждане на бъдещето му. В тази връзка Европейският парламент настоява за нова европейска стратегия за възстановяване на сектора и развитието му на по-устойчива основа.

Българският евродепутат Цветелина Пенкова, която е член на комисиите по бюджетен контрол и по регионално развитие заяви, че стратегията със сигурност ще бъде приета.

„И тук е мястото да отбележим, че става въпрос за устойчив туризъм. Целта е да се помогне на сектора да стане активна част от тази зелена и цифрова трансформация, през която преминава Европа в момента. Предполага се, че биха могли да се финансират проекти чрез националните планове и други програми на ЕС. Например проекти за енергийна ефективност на местата за настаняване в туристическия сектор, което е пряко свързано със зелената сделка. Проекти за цифровизация на производствени и управленски процеси в компаниите, по-силна връзка между туроператорите в различните части на Европа, което също води до един по-добър обмен на данни, на добри практики и е свързан с технологичния подем, който бива подкрепян от цифровия преход, през който в момента преминаваме. Тоест идеята е да говорим за един устойчив туризъм, за една по-обединена индустрия в рамките на ЕС“, каза още Пенкова.

Необходимостта от обща нова стратегия за възстановяване на туристическия сектор, се потвърждава и от случващото се в бранша в България. Загубите на този сектор ще се увеличават и заради по-строгите противоепидемични мерки срещу коронавируса. Те предизвикаха масово недоволство и протести.

„Всичко си има една търпимост и явно, че тази търпимост се изчерпа докрай. Без политическа воля, без държавата да се намеси по категоричен начин, туризмът в България пада надолу и става неконкурентноспособен на съседните на нас държави“, обясни Еньо Енев, заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.

Някои ресторантьори решиха да протестират по италианския модел и да не изпълнят ковид мерките. Радослав Чилингиров, собственик на нощен клуб заяви, че тези заведения са дискриминирани със забраната да работят след 23 часа.

„Те сега ни затварят, без абсолютно никаква алтернатива. Общо взето ние си протестираме, но никой не ни обръща внимание. Никой не е дошъл и никой не е обяснил как ще работим занапред“, каза Чилингиров.

Българският евродепутат Цветелина Пенкова смята, че туристическият и ресторантьорският бизнес могат да бъдат подпомогнати най-бързо чрез българския план за възстановяване и устойчивост.

„Надявам се, че скоро ще предадем този план и още тази година ще получим част от средствата. За мен това е най-бързия и най-ефективния начин. Но когато става въпрос за подпомагане на туристическия сектор, е добре да се очаква и адекватно подпомагане от страна на държавата“, обясни Пенкова.

Очаква се новата европейска стратегия за възстановяване на туризма и развитието му да бъде приети скоро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37