"Моделите, които още на 14 септември направих официално, показаха, че след 15 октомври и до края на месеца ще имаме сериозни проблеми. Това потвърдих и на 29 септември и вероятно прогнозата ми беше отчетена, защото бяха взети локални, превантивни мерки или т.н. гъвкав локдаун и веднага бяха карантинирани над 200 паралелки. А от вчера 4% от паралелките в училище са карантинирани.Така бяха предварени възможностите за разпространение на заразата" заяви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.
По думите му, фактите за разпространението на пандемията доказват ползата от математическите модели. "Те казва, че ако не се прави нищо, тогава ще се случи голямата катастрофа, която засега е избегната с мерките на МОН".
"Ако карантинираните паралелки са около 800 и в тях има по 25 ученика - това са около 20 000 ученика, които можеха да заразяват родителите си, ако продължаваха да ходят на училище. Това бе избегнато с ограничаването на заразата."
По думите му, "здравето ни е като чувал с дупки, които са заразите, през които то изтича - получават се от училище, в обществения транспорт и т.н. и всяка една от тези дупки трябва да бъде затягана, за да бъде спазен общественият интерес по солидарен начин. Сега преди всичко в училищата се правят тези ограничения, но трябват и други. Няма друг начин".
Проф. Кунчев бе категоричен, че ако мерките продължават да не се спазват, ще има не само един пик до края на октомври, но пиковете ще бъдат много повече. Ще има ограничение на интензивните легла, които в страната са около 700. Заетите до този момент са около 500 и се очаква натискът върху здравната система да бъде много тежък.
"Имаме 9 000 легла за хоспитализация и повече, но с тези темпове на разпространение на заразата, системата няма да издържи."
Според проф. Кунчев, сега се движим в съотвествие с най-песимистичната прогноза за броя на ваксинираните - дори оптимистичната му прогноза е била за около 20 000 дневно, но при тези темпове на ваксинация - по 5-6 хиляди на ден, е трудно да се каже докога бихме останали в хватките на пандемията.
"Дори в Бангладеш, където хората нямат пари за ваксини, вече има над 30% ваксинирано население. А там специално отработваха варианти как да се ограничават, да носят маски, като са бедни и няма възможност за масово ваксиниране".
Проф. Кумчев изрази предположение, че при сегашните ниски степени на ваксинация и висока смертност през следващите месец - два отново ще се наложи да бъде въведен локдаун.
"Няма ваксинации и няма на какво да разчитаме".
Интервюто - от звуковия файл:
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..