От над 4100 вида висши растения една пета, или 770, са лечебни. В Пловдив и региона активно се ползват 92 вида. Нормативната уредба, регламентираща събирането и търговията с лечебни растения, както и видовете, които виреят у нас, бяха представени на..
България е най- големият износител на лечебни растения в Европа и на едно от първите в света, но преработката на ресурсите й става главно в страни потребителки като Германия, Испания, Франция и Италия. Цената на непреработената суровина е..
Събирането и обработката на билките са специализирана и квалифицирана дейност, който изисква познания, кои са растенията, къде и кога да се събират, как да се сушат и съхраняват, за да са най-полезни. Опитният билкосъбирач се гради с години практика...
Как да се опазят едни от най- ценните ресурси, с които ни е дарила природата – лечебните растения, така че да се използват днес, но да ги има и след нас. Да берем билки като туристи, но и да се стимулира култивирано отглеждане, защото от една..
Хората събират и използват лечебните растения от хилядолетия. В миналото лечителите са били тези, които са знаели кои са полезните за човека билки, кога се берат и как се сушат и приготвят. В днешно време това се прави в билкозаготвителните пунктове...
Блатното кокиче е красиво и лековито растение, което прослави България по света. Благодарение на неговите лечебни свойства е помогнато на хиляди пациенти, не само у нас, но и в чужбина. Блатното кокиче има изключително стопанско значение. Заради..
Използването на билките в съвременната медицина и фармацевтична индустрия, има запалени последователи и още повече хора, които имат нужда от информация по въпроса. Българските фармацевти, които имат професионална компетентност, могат да бъдат много..
Уникалната природа на парк "Централен Балкан" - територия, защитена от закона като национално богатство, но и ресурс със стопанско значение. За билките на територията на парка, за ползването има така, че да осигуряват поминък на много хора, но и за..
Анкетата "Познавате ли лечебните растения в България?” може да се попълни на сайта на Радио Пловдив. Това проучване се осъществява в рамките на проект „Популяризиране на устойчиво ползване на билките в България“. България е на едно от първите места..
Развитието на лечебните растения следва естествения цикъл в природата. Билките обаче не съдържат еднакво и достатъчно количество лечебни вещества през всяко време на годината. За годишния цикъл на развитие на лечебните растения и календара на..