„Великите европейци” е поредица радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот.
Тази образователно-развлекателна рубрика на журналиста Пламен Асенов и БНР - Радио „Пловдив” е насочена към широк спектър слушатели, но търси контакт най-вече с младите хора. Излъчва се в ефира на БНР - Радио „Пловдив” всяка сряда между 9.00 и 9.30 часа. Рубриката има и две повторения - в събота след новините на радио Пловдив в 10.00 часа и в неделя - след новините в 22.00 часа.
Заради предизвикателствата на такъв рядко разработван жанр като радио-портрета, целта е да се излезе от линейната биографична схема и да се търси развитие около една или няколко преплетени линии от живота и дейността на съответния герой. Развиват се също и максимален брой връзки към интересни детайли и характерни особености както на собственото време на героя, така и на нашето, слушателското време.
„Великите европейци” е рубрика с дългосрочен характер, която е отворена за сътрудничество и подкрепа от страна на бизнеса и заинтересовани обществени организации.
Автор и водещ: Пламен АсеновСьорен Киркегор е на 15 и пише есе „Доказателства за битието на Бога, безсмъртието на душата, необходимостта от вяра и реалността на чудесата“. А после казва: „Кой ще повярва, че след това начало, едва на 25 стигнах до положение да не мога да..
Чарлз Дикенс работи в склада за вакса около година, после се връща в училище и не е най-добрият ученик, но запомня ужасната атмосфера и описва всичко в „Дейвид Копърфийлд“, най-автобиографичния си роман. <iframe width="100%" height="166"..
Чарлс Дикенс е голямата литературна поп-звезда на Викторианската епоха. Основните литературни причини са три. Първо – умението му да създава запомнящи се образи. <iframe width="100%" height="166" scrolling="no" frameborder="no" allow="autoplay"..
„Вярвам, че идеи като абсолютна увереност, абсолютна точност, окончателна истина и т.н. са измислици, които не би трябвало да се допускат в коя да е област на науката“ – думи на Макс Борн, физик и философ, лаик и откривател, пианист, който свири в..
По-добре късно, отколкото никога, затова чак днес ви срещам с историка Тит Ливий. Освен на тази, той е автор на много други знаменити фрази: „Най-страшното оръжие е паниката“ или „Няма нищо по-презряно от мнението на тълпата“. <iframe..
Мери Уолстънкрафт, писател и философ, често е наричана „майката на феминизма“. <iframe width="100%" height="166" scrolling="no" frameborder="no" allow="autoplay"..
„По-добре господар в Ада, отколкото слуга в Рая“ – казва Сатана в „Изгубеният рай“, епичната поема на Джон Милтън, която го прави звезда на литературния небосклон. А какво е да си трети по величие в света на земния епос? Ами питайте Милтън,..
Монтескьо е юрист, но предпочита не да практикува законите, а да разбере защо те съществуват, какви видове са, какво означават. Най-прочутата му книга е „Духът на законите“ и от заглавието личи, че е истински стилист в словото и дълбок търсач в..
Често се питаме къде е границата между Добро и Зло, нормалност и лудост, мен и теб. А къде е границата между химия и алхимия? Тя не е ясно поставена във времето. И не е плод на заповед или конвенция – дотук е алхимия, нататък – химия. Не е и ключово..
Демостен, син на Демостен. Преди 24 века някои съвременници го смятат за подъл и жалък тип, неморален и корумпиран, макар с известен ораторски талант. Други обаче го намират за най-великия оратор. И не само в Атина, в Рим, където риториката цъфти,..